Jaki krem ochronny chroni najlepiej przed słońcem?

IMG_1734
Słońce praży z roku na rok coraz mocniej, chrońmy siebie i nasze dzieci. Najlepiej chroni się małe dzieci przed słońcem ubierając je w ubranko nie przepuszczające promieni UV. Chociaż w praktyce bywa też różnie, nie zawsze odpowiada ubranko temu co jest na etykietce. Często jest to spowodowane tym, ze ubranko jest mokre albo było nie odpowiednio prane.
Generalnie każde ubranko chroni w pewnym stopniu przed słońcem i przed promieniami UV. W jakim stopniu zapewniona jest ochrona zależy od tkaniny i przede wszystkim jak “szczelna” jest tkanina. Zasadniczo bywa tak, że im szczelniejsza i ciemniejsza tkanina tym mniej przepuszcza promieni UV i daje lepszą ochronę. Sprawdzono, ze ciemne ubrania z poliesteru dają największą ochronę. W następnej kolejności są wełna, jedwab i nylon. Bawełna, len czy wiskoza maja bardzo zaniżony UV-faktor ochronny ten wynosi około SPF-5.
Specjalne UV-ochronne ubranka są mierzone według 3 światowych standartów:
Australijsko-nowozelandzki (AS/NZS 4399:1966), Europejski (EN 13758-1) oraz UV-Standard 801. Ochronne UV-ubranka są najczęściej oferowane z faktorem UPF-50.

WAŻNY jest 801 UV-Standard!!
Standardy australijski i europejski różnią się trochę od siebie: testy w Nowej Zelandii są prowadzone na suchych tkaninach. W europie dzieci kapią się chętnie, tkanina się rozciąga i z ochrona bywa już różnie. 801 UV-Standard jest przeprowadzany także na mokrych, rozciągniętych tkaninach. „Międzynarodowy zespół do korzystania z promieni UV“ poleca ubranka testowane według UV-standardów 801 ponieważ są one testowane w różnych okolicznościach „worse case“. Często jednak na ubraniach widzimy tylko „UPF 50+“ ale nie widzimy według jakich standardów zostało ubranko testowane. Producenci nie mają obowiązku tego wymieniać, a szkoda. W Niemczech zostały przetestowane ubranka na UV ochronę, wynik był zaskakujący, 4 z 10 nie były żadną, lub dawały bardzo słabą ochronę przed przed słońcem. Najlepiej wypadły firmy: JAKO-O, T-shirt von NIKE und von Jack Wolfskin. Ubranka te nie tylko zdały pozytywnie testy w laboratorium ale tez dawały ochronę na plaży.
Jak rozpoznać ze ubranko jest testowane według 801 UV Standard: powinien się znajdować poniższy znaczek:

Attachment-1

Jeżeli jednak decydujemy się na inne, często też tańsze ubranko, z inną ochrona słoneczną, pamiętajmy żeby dziecko nie przebywało wtedy za długo na słońcu.
Ciekawostka:
Zostało stwierdzone, że kto na słońcu przebywa bez ochronnego kremu czy ubrania może już po 10 min mieć zaczerwienioną i podrażnioną skórę, natomiast w koszulce mit UPF 50+ ten czas może się wydłużyć nawet 50 krotnie i skóra zostanie nie uszkodzona! Przemyślmy to, zanim wystawimy nasze dzieci na bezpośrednie słońce. Skóra nie zapomina…

Jedna uwaga do wpisu “Jaki krem ochronny chroni najlepiej przed słońcem?

  1. Pingback: Urlop z dzieckiem. Na co zwrócić szczególną uwagę.  | mamawie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s