Uwaga na kleszcze! Jak chronić dziecko przed kleszczami i jak je prawidłowo usuwać?

Kleszcze czatują w trawie, buszu w runie leśnym: te małe “pijawki” mogą przenosić niebezpieczne choroby. Powinniśmy wiedzieć jak chronić dzieci przed kleszczami i przede wszystkim jak najszybciej usunąć je ze skóry.
Kleszcze przenoszą poprzez ukąszenie różne zarazki co może prowadzić do ciężkich chorób takich jak: borelioza czy FSME (wczesnoletnie kleszczowe zapalenie mózgu).kleszcze
Boreliozę, która jest spowodowana bakteriami można leczyć antybiotykiem, jeżeli zakażony kleszcz przebywał na skórze nie dłużej niż 24h to prawdopodobieństwo zarażenia się jest wtedy jeszcze bardzo małe. Najczęstszym objawem zarażenia się borelioza jest czerwona plamka albo zaczerwienia skóra z czerwoną obwódką, która jest widoczna dopiero 1- 2 tygodni po ukąszeniu. U dzieci może występować gorączka, bóle głowy czasami jednostronne sparaliżowanie mięśni twarzy.
FSME jest przenoszona przez wirusy i może prowadzić do chorób mózgu czy opon mózgowych. Istnieją szczepionki przeciwko FSME, które szczególnie dla osób mieszkających w regionach zagrożonych kleszczami, są bardzo polecane. Nie wszystkie kleszcze są zakażone FSME, ale te które już są, przenoszą chorobę prawie natychmiast. Regiony szczególnie zagrożone to przede wszystkim północna Polska.

Jakie środki pomagają małym dzieciom naprawdę? Jest wiele środków (np, AUTAN, BIO) które maja odgonić kleszcze, jednakże działają one z reguły 2-3 godzin.
Ochronę może dać długie, jasne ubranko, na którym widać kleszcza oraz pełne buty ze skarpetkami są także w pewnym stopniu ochroną. Na spacer po lesie można ubrać np, kalosze. Największym zagrożeniem są wysokie trawy oraz runo leśne, a także leżące liście w lesie.
Jak wielu uważa, kleszcze nie spadają z drzew na głowę.
Kleszcze są malutkie i wspinają się po organizmie, tam gdzie znajdą najlepsze miejsce do ukąszenia, cieniutką, ciepłą skórkę. Dlatego powinno się, skórę szyi, głowy, ramion oraz pod kolanami po takim spacerze w lesie, szczególnie oglądnąć.
Jeżeli kleszcz zostanie w skórze już znaleziony, powinno się go jak najszybciej usunąć, im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze ryzyko zarażenia się boreliozą. Takie środki jak olej czy ocet są jak najbardziej nie przydatne. Najlepiej udać się do lekarza, jak jest taka możliwość, niektórzy używają pincety. Ważne jest aby go nie zgnieść I w całości usunąć ze skóry.

Usuwanie kleszczy
Tak naprawdę jest bardzo łatwe. Należy delikatnie złapać pincetą kleszcza, uważając żeby go nie zgnieść albo nie wcisnąć w skórę i delikatnie, trochę w jedna stronę, wyciągnąć. Może się zdarzyć że skóra się trochę “podniesie”, bo kleszcz właśnie zajęty jest piciem krwi. Jeżeli kleszcz siedzi mocno w skórze wystarczy parę razy lekko pociągnąć i poluźnić kleszcza, aż go wyjmiemy.

IMG_1772 IMG_1773

Po usunięciu
Należy miejsce gdzie zostało dziecko ukąszone zdezynfekować. Jeżeli po pewnym czasie zaczerwienienie ze skóry nie zniknie, opuchnie, albo dziecko dostanie gorączki należy się udać do lekarza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s