Co powinno się wiedzieć o zdjęciach dzieci wstawianych do internetu.

FullSizeRender-9

Dyskusje czy się powinno wstawiać zdjęcia dzieci do internetu czy też nie, są coraz częściej. Co powinno się wiedzieć zanim opublikujecie zdjęcia dowiecie się czytając mój artykuł.
W międzynarodowym badaniu przeprowadzonym przez pewnego producenta komputerowego oprogramowania AVG na ponad 2.200 Mamach wynikało, ze np. w Niemczech ponad 71% Mam przed ukończeniem 2-go roku życia wstawiało do internetu (najczęściej na Facebook) zdjęcia swoich pociech. W Ameryce ponad 92%! Około 30% były to zdjęcia nowo dzieci narodzonych i 15% zdjęć USG. Wstawianie zdjęć jest więc bardzo popularne. Rodzice są dumni ze swoich dzieci i chcą się tym naturalnie podzielić z innymi.
Argumenty które powinniście wziąć pod uwagę zanim wstawicie zdjęcia na Facebook, oraz inne profile :
Dzieci maja od samego urodzenia prawo na prywatność, która należy się każdemu człowiekowi obojętnie ile ma lat. Dzieci są za małe żeby Wam powiedzieć czy tego chcą czy nie, dlatego Wy jesteście prawnymi opiekunami, którzy chronią ich osobowości.
Dzieci nie są obiektem z którym można robić co się chce, jeżeli robimy dorosłym zdjęcia, często pytamy czy możemy wstawić te zdjęcia do internetu, dzieci nie. Wiele dorastających dzieci nie chce żeby ich rodzice wstawiali zdjęcia i często mówiąc jaki to on nie był słodziutki bobasek. Powinno się przemyśleć jakie fotografie chce się światu pokazać a jakie zachować tylko dla siebie. W Niemczech zdarzały się już przypadki że dzieci po 14 roku życia zaskarżyły swoich rodziców o naruszenie prywatności.

Jak usunąć zdjęcia z Internetu?
To niestety nie jest takie proste. Mogą być one przez osoby trzecie zapamiętane i użyte do własnych potrzeb. Jeżeli zdjęcia zostały zapamiętane na jakimś innym serwerze, na który my nie mamy wpływu, to może być problem z ich usunięciem. Wszystkie zdjęcia które wysyłamy na Facebook, poprzez zgodę która wydaliśmy Facebookowi, możemy wymazać, ale tylko ich kopie. Tak naprawdę są one zapisane i zostawiają „ślady“, których nie można już zmienić. Przykładem może być przypadek, gdzie ktoś zmieni zdjęcia które wstawiliśmy do internetu i będzie próbował dziecko zastraszyć. Pedofilia korzysta także z niewinnych zdjęć, często tych które wstawili sami rodzice! Dziewczynki w bikini w wieku 9, 11 czy 13 lat to różnica. Nie widzę problemu, jeżeli rodzice wstawiają zdjęcia nowo narodzonej pociechy, ale jeżeli udokumentowane jest całe życie na Instagram czy Facebook, to jest to ingerencja w prywatną sferę życia dziecka.

Co robić żeby zdjęcia dzieci chronić w internecie?
Naturalnie nie wstawiać żadnych zdjęć, ale czy to jest możliwe? Jeżeli już wstawiamy zdjęcia gdziekolwiek, spróbujmy, aby anonimowość dziecka pozostała jak najbardziej nienaruszona. Takie informacje jak szkoła czy przedszkole dziecka, nie ma nic do szukania w internecie. Także dziecko nie musimy nazywać pełnym imieniem i nazwiskiem. Można też robić dzieciom takie zdjęcia, na których widać tylko cześć twarzy lub ujęcie z boku, albo wyretuszować mit APPs: GIMP czy Blur. Każdy kto robi zdjęcia telefonem komórkowym powinien wyłączyć opcje, gdzie zostało zdjęcie zrobione, poza tym w każdym profilu ustawiamy, kto może zdjęcia zobaczyć (poza zdjęciem Profilowym)! Jeżeli ktoś ma liczne grono znajomych na facebooku może warto rozdzielić rodzinę od znajomych czy kolegów z pracy i utworzyć nowy profil?
Robienie zdjęć innym dzieciom (na urodzinkach, placu zabaw) to jeszcze inna sprawa, powinno zapytać się rodziców tych dzieci czy zgadzają się na publikacje ich pociech w internecie. Może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla robiących zdjęcia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s