Co powinni koniecznie wiedzieć rodzice? Niebezpieczeństwa na co dzień.

Kto zostaje po raz pierwszy raz rodzicem chciałby wszystko dobrze robić, nie popełnić żadnego błędu. To nie jest nawet takie trudne, jeżeli polega się na swojej intuicji.Chcę zwrócić uwagę parę przyzwyczajeń, które mogą być niebezpieczne dla niemowlęcia. Mam tu na myśli takie rzeczy jak nagrzany samochód latem, orzechy, balony do dmuchania, chodziki, miód czy oleje eteryczne.

Właściwie wiemy to wszyscy, sami nie możemy w nagrzanym samochodzie bez klimatyzacji wytrzymać, a mimo to zdarzają się przypadki ze słyszymy jak ktoś zostawił, najczęściej śpiące dziecko w samochodzie i poszedł coś załatwiać. Wielu nie zdaje sobie sprawy jak szybko nagrzewa się samochód.
Naukowcy z uniwersytetu w Georgii, zbadali dokładniej jak przebiega wzrost temperatury w samochodzie, jako przykład wzięli szarą HONDE Civic z szarymi siedzeniami i postawili ja w palącym słońcu. Po około 30 minutach, jeżeli na zewnątrz jest 26C, w samochodzie panuje gorączka około 42C, po około godzinie temperatura w aucie wynosi już 52C. W czarnych samochodach temperatura wyrasta naturalnie jeszcze szybciej. W USA umiera około 40 dzieci rocznie w przegrzanych samochodach!

Jeżeli temperatura ciała podniesie się do 42C to organizm człowieka ma problemy zaopatrzyć organy w tlen, a serce i krążenie krwi osłabia się. Male dzieci zamknięte w samochodzie, do tego siedzące przypięte w foteliku, maja problemy z poceniem się przez co organizm nie może być schłodzony, brakuje cyrkulacji powietrza i temperatura ciała wzrasta 3 razy szybciej niż na świeżym powietrzu.

Chodziki
Jest to nienaturalny sposób uczenia dziecka chodzić. W Niemczech stwierdzono, że około 6000 dzieci rocznie ulega wypadkowi właśnie przez chodzik, najczęstsze uszkodzenia to obrażenia głowy w tym także uszkodzenia czaszki.

FullSizeRender-11

Miód
Jest to naturalny leczniczy sposób na przeziębienia, jednak dla dzieci w pierwszym roku życia może zagrażać nawet życiu! Powodem jest bakteria clostridium botulinum, która w organizmie noworodka może być bardzo niebezpieczna. W pierwszym roku życia flora w jelitach jest jeszcze w stanie rozwoju. Kaimy osiedlają się wtedy dużo łatwiej w jelitach. Bakteria clostridium b. prowadzi do tworzenia różnych toksyn, które mogą się przenieść do krwi niemowlęcia co prowadzi nawet do paraliżu mięśni, problemów z oddychaniem i w konsekwencji także do śmierci. W przypadku jak zauważymy że z dzieckiem coś się dzieje natychmiast musimy się udać do szpitala, często kończy się pobytem na intensywnej terapii. Nie ma natomiast niebezpieczeństwa, jeżeli miód znajduje się już w gotowych produktach takich jak sok czy kleik dla dzieci. Produkty te są najczęściej przygotowane w wysokich temperaturach pod ciśnieniem, co powoduje zniszczenie większości bakterii.

FullSizeRender-8

Olejki eteryczne
Olejki eteryczne są najczęściej używane do produktów na przeziębienie, do kąpieli czy pachnących świeczek i lampek. Szczególnie dla dzieci poniżej 3 latek takie oleje jak eukaliptus, tymian czy mięta, które są wcierane np. na piersi czy plecy mogą prowadzić do skurczów krtani, wymiotów czy podrażnień skory. Noworodki czy też niemowlęta nie powinny być nacierane maściami na przeziębienie dla dorosłych. Jakiekolwiek oleje zapachowe raczej nie są wskazane w domu w którym mieszka niemowlę.

Uduszenie orzechami lub balonami
Dzieciom poniżej 4 roku życia nie powinno się dawać orzechów, pistacji czy migdałów do jedzenia. Mogą one łatwo wpaść do gardła i spowodować zakrztuszenie się. Ryzyko że dziecko może się orzechem udusić jest bardzo wielkie. Prawie połowa uduszeń u małych dzieci jest spowodowana właśnie orzechami. Może się również zdarzyć, ze orzech wpadnie do dróg oddechowych i niezauważalnie umieści się w płucach, dziecko ma krótko kaszel. Po jakimś czasie dochodzi np. do zapalenia płuc i musi być operacyjnie usunięty. Nie ma przeciwwskazań, żeby dzieciom dawać mielone orzechy, mogą one natomiast wywołać u niektórych alergie.
Uwaga na balony! Male dzieci chętnie gryzą różne rzeczy, także balony. Balon może pęknąć i resztki trafią do rury oddechowej, albo dziecko weźmie samo resztki pękniętego balona do buzi.

Picie za dużo wody może być również niebezpieczne
Rodzice chcą zawsze jak najlepiej, także wtedy jak podają dziecku dużo wody do picia. Co prawda w gorące dni trzeba pić stosunkowo więcej. Szczególnie w pierwszych 6 miesiącach, jeżeli niemowlę nie dostaje normalnego jedzenia, tylko jest karmione piersią, nie powinno dodatkowo dostawać czystej wody. Dodatkowe karmienie persią powinno wystarczyć aby uzupełnić utratę wody w organizmie. Niemowlęta są szczególnie podatne na zatrucie nadmierna ilością wody, ich nerki jeszcze nie są przygotowane na przyjęcia nadmiernej ilości wody. Prowadzi to do zmian między zawartością wody i soli w organizmie i objawia się to w ten sposób, ze niemowlęta są ospale i nabrzmiałe, może prowadzić do utraty przytomności. Należy również proszkowego mleka nie rozcieńczać wodą i przygotowywać tak, jak jest wskazane na opakowaniu. Po takim rozwodnionym jedzeniu niemowlę czuje głód i pije dalej, przyjmując więcej wody.

Inne niebezpieczne przyzwyczajenia
Coraz modniejsze jest noszenie dzieci w szelkach albo chuście na brzuchu albo plecach. Eksperci jednak doradzają, aby dzieci były noszone twarzą zwróconą do rodzica, po pierwsze ze powodu bioderek. Po drugie nosząc dziecko zwrócone do przodu, takie szelki gniota genitalia co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dziecko nie ma wizualnego kontaktu z rodzicem i ilość wrażeń które doznaje podczas noszenia, mogą powodować, że dziecko niespokojnie zasypia. Dotyczy to również wózków dziecięcych, jeżeli malutkie dziecko usadowione jest w kierunku jazdy. Eksperci są zdania, że do drugiego roku życia wskazane jest, aby dziecko siedziało w wózku i skierowane twarzą w stronę mamy, taty osoby która pcha wózek.

Nie sadzać dzieci na siłę
Szczególnie jak same nie umieją jeszcze siedzieć. Odcinek piersiowy kręgosłupa, mięśnie brzucha i pleców muszą być na tyle stabilne i rozwinięte, aby dziecko same mogło siedzieć. 90% 10 miesięcznych dzieci umie już samo siedzieć. Dopiero wtedy powinno się dzieci wozić w siodełku na rowerze czy nosić w usztywnionym nosidełku na plecach. Jeżeli niemowlę zostanie za wcześnie sadzane, może dojść do stałych uszkodzeń kręgosłupa np. jak skolioza *boczne skrzywienie*. Zdrowe dziecko może przez pewien czas taki wysiłek wytrzymać, ale na dłużej słabe mięśnie są już nadwyrężone. Interesujący jest fakt, ze dzieci które były za wcześnie sadzane, np. przy pomocy poduszek itp. prawie nie raczkują, przechodzą dość szybko do chodzenia. Nie jest to może tragedia, ale poprzez brakujące raczkowanie nie dochodzi do umocnienia mięśni które się krzyżują na placach i tym samym w późniejszych latach do problemów motorycznych dzieci.

Transport dziecka
Jak najlepiej podróżować z niemowlęciem. Najpopularniejsza metoda jest w foteliku dla niemowląt, jednak aby nie doszło do uszkodzeń kręgosłupa należy przy dłuższej podróży robić regularnie przerwy. Lekarze radzą aby po około 40 minutach dać możliwość dziecku zmienienia pozycji lub możliwość poruszania się. A także przy robieniu dłuższych zakupów powinno się dziecko raczej włożyć do wózka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s