Od siedzenia przodem w wózku buggy w kierunku jazdy dziecko jest samotne.

Dużo dzieci jest sadzanych w wózku przodem w kierunku jazdy. Naukowcy jednak uważają to za błąd. Dzieci tak siedzące mają stres i gorzej zasypiają, dlatego, szczególnie małe dzieci, powinny siedzieć przodem do pchającego wózek, a nie do kierunku jazdy.
Maluchy pomiędzy 6 miesiącem a 2,5 roczkiem spędzają około 2 godzin dziennie w swoich buggys. Badania na uniwersytecie Dundee w roku 2008 pokazały, że przynajmniej 60% dzieci siedzi przodem do kierunku jazdy. Wielu rodziców uważa, że jeżeli dziecko tak siedzi może więcej zobaczyć, poznać nowe otoczenie itd. Niestety tak nie jest, pędzące samochody na skrzyżowaniu, obcy ludzie, z różnymi wyrazami twarzy czy szczekające psy na pewno nie stymulują dziecka pozytywnie. A gdzie jest mama, gdzieś z tyłu pcha wózek, albo może ktoś obcy już go pcha?

Emocjonalny stres
Pedagodzy i naukowcy są zdania, że dziecko jeszcze w drugim roku życia potrzebuje kontaktu wzrokowego z rodzicem, w innym razie są poddenerwowane i gorzej zasypiają. Psycholog Suzanne Zeedyk po przeprowadzonym badaniu stwierdziła, że tylko 27% dzieci po spacerze, podczas którego siedziały przodem w kierunku jazdy, mogło spokojnie zasnąć. Natomiast aż 52% dzieci siedzących w stronę osoby pchającej wózek, zasypiało bez problemu. Zdaniem profesor, jest to wynik pokazujący, że jeżeli się czuje pewnie, i jest się odprężonym to zasypia się też łatwiej!

Może warto spróbować?!
Fundacja „für Kinder” (dla dzieci) w której wzięli udział lekarze, psycholodzy, pedagodzy, dziecięcy i rodzinni terapeuci oraz autorzy książek, zorganizowała akcję „widzę cię i to mnie robi odważnym”, w której wystosowali petycję do producentów wózków ze zwróceniem uwagi, że coraz częściej produkuję się wózki, nawet dla malutkich dzieci, w których dzieci skierowane twarzą tylko w kierunku jazdy.

FullSizeRender-8
Warto więc kupić wózek w którym można siedzonko odwracać. Na szczęście jest taka możliwość i przy kupnie wózka warto się dobrze zastanowić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s