Czego nie powinny jeść ciężarne i dlaczego..

FullSizeRender-33

Kobiety ciężarne powinny zwracać na wiele rzeczy uwagę, ale szczególnie na jedzenie, nie chcę tu wymieniać jak ważne są warzywa czy owoce, bo to wszyscy wiedzą. Chce wymienić 2 choroby, którymi można się zarazić jedząc niewłaściwe produkty lub niewłaściwie przyrządzone. Choroby te są bardzo groźne, szczególnie dla płodu.

Toksoplazmoza, jest to choroba odzwierzęca wywołana jest pierwotniakiem Toxoplasma gondii, występuje najczęściej u kotów, które są jedynymi żywicielami tego pasożyta, człowiek i inne ssaki są jedynie nosicielami. Nie wszyscy zakażeni mają objawy choroby, niektórzy są tylko nosicielami. Dla płodu jest ona jednak bardzo groźna, może doprowadzić do uszkodzeń płodu np. epilepsji padaczki czy spastyczności. Objawy nie muszą wystąpić już przy porodzie, ale mogą rozwinąć się dopiero w czasie dzieciństwa.
Zarazić można się poprzez zjedzenie zakażonego mięsa, które jest niedosmażone lub poddane zbyt krótkiej obróbce termicznej. Szczególną ostrożność należy zachować, przyrządzając jagnięcinę i wieprzowinę.

Więcej informacji TOKSOPLAZMOSA

Listerioza, jest bakteryjna choroba zakaźna, która u ciężarnych występuje do 12 razy częściej niż u innych osób. Infekcja ta bakteria może prowadzić do poronień. Już od 5tego tygodnia ciąży może bakteria przenieść się na nienarodzone dziecko. Najczęściej jednak zarażają się kobiety w ostatnich miesiącach ciąży. Produkty, w których znajduje się ta bakteria to surowe mięso, surowe ryby, surowe mleko i produkty pochodzące z surowego mleka.
Więcej informacji
: LISTERIOZA

Jakich produktów należy unikać
Surowe mięso, oznacza to półsurowe steki, surowe lub wędzone kiełbasy jak salami, kabanosy czy metka, wędzone szynki, pasztety mięsne.
Surowe ryby, sushi, wędzone węgorze czy pstrągi, śledzie w oleju
Surowe mleko i pochodzące produkty, do tego należą takie sery jak Brie, Camembert, Parmesan oraz sery pleśniowe. Należy uważać na mozzarellę, feta i owczy ser.
Nieumyte owoce czy warzywa, a także różne surowe zioła.
Surowe jajka, mogą być powodem takiej choroby jak salmonella, która raczej nie zagraża bezpośrednio dziecku. Salmonellą można się zarazić nie tylko jedząc lody, ale również ciasto Tiramisu, czy włoski kogiel mogiel Zabajone.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s