Kobieta w ciąży w samolocie?!

IMG_3493
Latanie w ciąży w zasadzie nie jest żadnym problemem, powinno się zwrócić uwagę na poszczególne zastrzeżenia linii którymi lecimy. Niektóre linie lotnicze wymagają od 28 tygodnia ciąży zaświadczenie lekarskie poświadczające zdolność do odbycia podróży samolotem, a krótko przed porodem nie mogą latać wcale. Wyszczególnione linie znajdziesz na stronie:

ciężarna w smolocie

Generalnie nie ma nic przeciwko temu, aby ciężarna kobieta leciała samolotem. Profesor Renate Hauch z Uniwersytetu w Zurichu zajmuje się tym tematem od lat i doszła do wniosku, że latanie w dzisiejszych czasach, najnowszymi pasażerskimi samolotami nie ma wpływu na ciążę. Ciśnienie powietrza jakie panuje w kabinie podczas lotu, jest dobrze tolerowane zarówno przez matkę jak i płód.
Profesor Hauch odradza latanie w takich przypadkach kiedy kobieta ma anemię, problemy z krążeniem, strach przed lataniem albo miała wcześniej poronienia. W ostatnich 4 tygodni poleca profesor latanie na krótkich odcinkach i przede wszystkim zakładanie ortopedyczno – uciskowych podkolanówek, które zapobiegają zakrzepom krwi w nogach.
IATA( Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) poleca liniom lotniczym, aby wymagały one od kobiet ciężarnych od 28 tygodnia ciąży przedłożenie atestu i po 36 tygodniu ciąży, specjalnego atestu tylko od lekarza, który ma doświadczenie z medycyną lotniczą. Natomiast przy ciąży bliźniaczej czy wielodzietnej IATA odradza latanie już od 32 tygodnia ciąży, dlatego wiele linii lotniczy nie przyjmują na pokład ciężarnych już po 34 lub 36 tygodniu ciąży. W niektórych przypadkach można ubiegać się w „Medical Operation Center” (Lufthansa) lub „Medical Clearing Unit” o wyjątkowa zgodę na lot, która jest wystawiona od lekarza najpóźniej 3 dni przed lotem.
Ważne jest, aby zorientować się już przed wykupieniem lotu, jakie wymogi ma od ciężarnych ma linia lotnicza która chcemy lecieć.
Miłego lotu!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s