Niemowlę można rozpieszczać! nie, trzeba rozpieszczać!

Rozpieszczanie noworodka, czy to jest możliwe. oczywiście! Dlaczego jest to ważne..

Mother with baby outdoors

Rodzice dają niemowlęciu tyle bliskości ile to możliwe, poprzez noszenie, karmienie piersią czy spanie w jednym łóżku. Często jednak znajdzie się ktoś, kto powie, róbcie tak dalej, a nie dacie sobie z nim rady. Albo, że jak niemowlę płacze, to popłacze i przestanie, przecież niemowlęta maja wyrosnąć na silne dzieci. Nie można na każde zawołanie skakać. Skąd bierze się takie mniemanie….
Takie myślenie to już przeszłość, dziś wiadomo, że niemowlęta czy noworodki nie są w stanie manipulować rodzicami. Wiadomo, że świadomość swojego zachowania rozwija się dopiero w ciągu pierwszego roku życia. Aby manipulować rodzicami, niemowlęta musiałyby posiadać niesamowitą empatię i wiedzę, jak ich zachowanie wpływa na rodziców i jak oni zareagują. Ta umiejętność rozwija się jednak dopiero między 3 a 5 rokiem życia. Niemowlęta płaczą nie po to, żeby tyranizować rodziców.
Profesor Karl Heinz Brisch z Uniwersytetu w Monachium jest szefem wydziału psychosomatyki dziecięcej oraz dyrektorem towarzystwa do spraw duchowego rozwoju we wczesnym dzieciństwie, mówi, że „Krzyk czy płacz dzieci to jedyna możliwość komunikacji z otoczeniem, to nie jest rozpieszczanie, to wołanie o pomoc!”
Krzyk niemowląt jest bardzo wyczerpujący, więc próbują one dać także inne sygnały że mają potrzeby. Jeżeli zostaną one zignorowane niemowlę zaczyna płakać i krzyczeć, nie reagowanie na ten płacz oznacza dla niego utratę zaufania do osób mu najbliższych, zaznacza prof. Brisch.
Podczas sytuacji gdzie częściej nie reagujemy na płacz dziecka, są one zdenerwowane i niespokojne. „Niemowlęta uczą się, że trzeba zachowywać się jak w nagłym przypadku, w przypadku zagrożenia” mówi Brisch. Rozwój mózgu przebiega nieprawidłowo i niemowlę nie radzi sobie później ze stresem.
Badania potwierdzają zalety „rozpieszczania niemowlęcia”
Udowodniono, że dzieci, na których wołanie rodzice reagowali w krótkim czasie, rozwijają się dużo lepiej. Badania na uniwersytecie Browna w Rhode Island, także wykazały, że dzieci, u których mamy szybciej reagowały na ich potrzeby, w wieku 1,5 były lepiej rozwinięte intelektualnie oraz językowo.
Badanie przeprowadzone w 1972 przez Silvie Bell oraz Mary Ainsworth potwierdza, że niemowlęta, na których krzyk od razu reagowano, są szczęśliwsze i zadowolone. W późniejszym czasie płaczą dużo rzadziej!

Niemowlęta są z natury tchórzliwe, instynkt podpowiada im, że mogą przeżyć tylko jak będą przy mamie w innym razie zamarzną, wygłodnieją albo zostaną pożarte.. tak było w czasach pierwotnych, ale instynkt pozostał do dziś. Jeżeli niemowlę nie protestowało, gdy mama je odkładała, miało w tamtych czasach niewielką szansę na przeżycie.
Co jest najważniejsze, szczególnie w pierwszym roku życia budowana jest więź miedzy mamą albo tatą a dzieckiem, dlatego ważne jest, aby niemowlę było brane na ręce, głaskane czy przytulane. Z rozpieszczaniem ma to niewiele do czynienia, raczej z potrzebą miłości i bliskości.
Nie dajcie sobie wmawiać, że niemowlęcia nie wolno rozpieszczać!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s