Nastolatki – Kiedy rodzice mylą miłość z obsługiwaniem

Czemu dzieci i nastolatkowie oczekują od rodziców, że ci będą im usługiwać? Lenistwo i brak zainteresowania w pracach domowych, przy przygotowaniu posiłku…

Teenage Boy With Part Time Job Washing Up In Coffee Shop

Pewna 17 latka z Kolonii w Niemczech poskarżyła się, że w szkole nie nauczyli jej nic o życiu, o czynszach mieszkań, ubezpieczeniach, podatkach, o tych rzeczach, które po opuszczeniu domu rodziców powinno się wiedzieć. Ale czy to jest obowiązek szkoły? Rodziców?
Szwajcarska pedagog Susanne Stöcklin-Meier mówi, że to rodzice nie potrafią przygotować dzieci do samodzielnego życia. Jeżeli weźmie się już małemu dziecku tę przyjemność robienia czegoś samodzielnie to należy oczekiwać później, że dziecko będzie czekało aż je wyręczymy.
Co powinni robić rodzice?
Psychoterapeuta Samuel Widmer Nicolet nazywa to syndromem ” za mało zaniedbywanych dzieci”. Dzieci, które mają po za normalną kontrolę rodziców, są niesamodzielne, stawiają niesamowicie duże wymogi zarówno do rodziców jak i od otoczenia. Szczególnie w rodzinach gdzie ilość dzieci jest nieliczna 1 lub 2je, są one w centrum uwagi, odpowiedzialność ponoszą za wszystko rodzice nie dzieci. W liczniejszych rodzinach nie ma się na to po prostu czasu. Przygotowywanie kanapek do samej matury, zrobienie kolacji dla siebie czy też rodzeństwa, ugotowanie najprostszych potraw.
Dzieci widzą to zupełnie inaczej, rodzice zastanawiają się często, co mogą jeszcze zrobić dla dzieci, a dzieci uważają, że mają rodziców, którzy już dla nich wszystko robią. Nic się też nie stanie, jeżeli nastolatkowie przygotują sobie kanapki do szkoły. Niektórzy pracujący rodzice próbują zastąpić w ten sposób swoją nieobecność.
Wciągnięcie dzieci w prace domowe pokazuje tylko, że należy przejąć obowiązki, że się jest odpowiedzialnym za wykonanie zadań. Rodzinna terapeutka stawia pytanie ” hotel czy wspólny dom”? Problemem jest według niej, w jakiej formie rodzice okazują miłość dziecku, jest to miłość przez usługiwanie dziecku?
Rodzice muszą się nauczyć w pierwszej kolejności okazywać miłość dziecka inaczej niż wysługiwanie go w jego obowiązkach. Dziecko czuje wtedy, że jest częścią wspólnoty, że rutyna należy do dnia codziennego, a także, że zyskujemy drogocenny czas dla siebie nawzajem, który można zdobyć właśnie dzieląc obowiązki domowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s