Jak rozpoznać dobry żłobek czy przedszkole

Miesiąc temu rozpoczął się nowy rok szkolny, wiele dzieci poszło nie tylko do szkół, ale również do przedszkoli. Jest nasze dziecko pod dobra opieką? Czy przedszkole, w którym jest nasze dziecko będzie poza opieka troszczyło się również o rozwój dziecka? Jak rozpoznać dobre przedszkole?

smiling kids with colourfull hands
Godziny eksperymentów, obce języki, spacerki w ciekawe miejsca czy też wyjścia do teatrów czy kina. Długie godziny otwarcia… to wszystko nie jest nic warte, jeżeli opiekunki nie wkładają serca w opiekę nad dziećmi. Opiekunki są więcej warte niż największe projekty, szczególnie u tych najmniejszych dzieci. Pytanie, ile opiekunek przypada na ile dzieci. Jeżeli na opiekunkę przypada 5 czy 7 albo i więcej dzieci, to nie może to by doba opieka, bo jak jedna kobieta, która pracuje od rana do późnego popołudnia ma mieć siłę na opiekę. Nie licząc tu dni chorych, gdzie inna pani musi przejąć opiekę nad dziećmi za koleżankę.
Małe, ale pewne grupy są bardzo ważne
Poza ilością opiekunek także wielkość grupy się liczy. Wiele rodziców ma obiekcje, co do żłobków i przedszkoli, niepotrzebnie. Dzieci rozwijają się także w większej grupie, nie jest możliwe ani naturalne, aby dziecko zostało wychowywane tylko przez matkę. Afrykańskie przysłowie mówi, potrzeba całej wioski, aby wychować jedno dziecko. Dobra opiekunka ma wyczucie do dzieci, reaguje na ich potrzeby i to od niej zależy, jakie dziecko będzie miało nastawienie do żłobka czy przedszkola. Inna ważna rzecz to współpraca między rodzicami a opiekunką.
Pierwsze wrażenie się liczy
Wielkość przedszkola czy piękne zabawki to nie najważniejsze. Co zatem się liczy? Pomieszczenia gdzie dziecko może się wyciszyć, możliwość grania na instrumentach, śpiewania, plac zabaw należący do przedszkola, aby dzieci w wolnym czasie mogły wyjść na świeże powietrze. Jeżeli po pierwszej wizycie w przedszkolu chcieliby sami tam wrócić i czuliby się tam dobrze to dobry znak. Jeżeli natomiast widać dzieci nudzące się po katach czy zapłakane, a opiekunka wrzeszczy żeby w ogóle dojść do głosu to należy jeszcze raz przemyśleć wybór przedszkola. Jedzenie to również ważna rzecz, czy w przedszkolu jest gotowane jedzenie, zamawiane oraz czy zwraca się uwagę na ekologiczne produkty… jest możliwość, aby dzieci pomagały w przygotowywaniu posiłków i tym samym rozwijała się świadomość zdrowego odżywiania?
Powolne przyzwyczajanie.
Czas otwarcia i zamykania przedszkola to ważne szczególnie dla rodziców pracujących, lub tych, którzy zamierzają wrócić do pracy. Długie otwarcie od 6 do 19 nie musi świadczyć o dobrym przedszkolu, przepracowane opiekunki to na pewno nie za dobry znak. Czy przedszkole jest w czasie wakacji oraz innych świąt otwarte? Dziecko powinno mieć możliwość powolnego rozstania się z mamą na parę godzin w ciągu dnia. Jedne dzieci potrzebują więcej a inne mniej czasu. Jeden tydzień to według psychologów za mało. Po rozstaniu z rodzicami powinno dziecko wiedzieć, że także wtedy opiekunka może je pocieszyć i zabawić.
Warto poświęcić więcej czasu na poszukanie dobrego żłobka czy przedszkola, to są pierwsze doświadczenia z obcymi ludźmi, które mają nie tylko wpływ na pierwsze lata szkoły, stosunków z innymi dziećmi, ale także na osobowość małego człowieka.

2 uwagi do wpisu “Jak rozpoznać dobry żłobek czy przedszkole

  1. I’ve been browsing on-line more than 3 hours as of late, yet I never found any interesting article like
    yours. It’s lovely worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made just right content as you probably did,
    the web might be a lot more helpful than ever before.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s