Pierwsze buciki, na co zwracać uwagę

Najlepiej uczą się dzieci chodzić bez bucików nawet, jeżeli producenci obuwia zapewniają inaczej.
Jeżeli dziecko już umie chodzić, stoimy przed kupnem pierwszych bucików, co nie jest wcale takie łatwe. Buciki często są mniejsze niż podana numeracja. Moje porady jak kupić dobre buty.
Wieland Kinz, naukowiec d/s. sportu i współuczestnik projektu „Kinderfuesse, Kinderschuhe” ( Dziecięce stopy, dziecięce buty) mówi, że myślenie o pierwszych bucikach, jako o pomocy w nauce chodzenia, jak że dzieci potrzebują ich jak najwcześniej, bo stabilizuje ich stopy, to zupełna pomyłka. Kości są jeszcze relatywnie miękkie i jeżeli dzieci za wcześnie zaczynają nosić buciki, to w ich stopkach może dojść do możliwych zniekształceń. Pierwsze buciki dziecko powinno dostać jak już samodzielnie umie chodzić i stopy muszą być chronione przed zimnem i zranieniem.
Dzieci, aby mogły się prawidłowo rozwijać, powinny poruszać się po domu najlepiej boso, albo w skarpetkach. Pomaga mu to w rozwoju równowagi i koordynacji. Pierwsze buciki powinny być koniecznie miękkie i elastyczne, aby stópki nie były ograniczone „im twardsze buty, tym bardziej stopy są ograniczone w ruchu” mówi Kinz. Jak sprawdzić czy buciki są wystarczająco miękkie i wygodne? Powinno się kilka modeli butów wypróbować ręką, czy wyginają się przy poruszaniu wewnątrz buta..

Ważne, aby buciki przepuszczały powietrze, mogą być zrobione ze skórki, bawełny czy lnu. Buty z polyesteru czy innych sztucznych tworzyw nie są polecane, stopy mogą się pocić i doprowadzić to może nawet do grzybicy stop.

 

Należy uważać na podany od producenta rozmiar

Ważne jest, żeby buty pasowały, tzn., żeby były o około 12 do 17 mm większe niż stópki dziecka. Niestety nie ma w Unii Europejskiej norm, według których producenci powinni produkować buty, więc wielkość butów może być zróżnicowana. Kinz testował około 1000 butów dziecięcych i stwierdził, że w 97% przypadkach podany rozmiar nie zgadza się z faktyczną długością wewnętrzną buta „ średnio wypadały buty o dwa rozmiary mniejsze niż podano. W szczególnych przypadkach nawet o 5 rozmiarów mniejsze!”. Kinz przypuszcza, że błąd jest przy produkcji, buty są w bardzo krótkim czasie produkowane i przy tym mogą się skurczyć.

Próba kciukiem jest niestety zawodna

Ta stara metoda, polegająca na ucisku buta palcem, czy jest odpowiednio dużo miejsca między stopką a końcem buta nie jest żadną gwarancją. Dzieci bardzo chętnie, szczególnie przy mierzeniu butów ☺ poruszają, kurczą itd. paluszkami u nogi.
Dobrą metoda może być obrysowanie na papierze czy tekturze stopy dziecka, dodanie 12/17mm i kupienie buta dopiero na taką wielkość stopy.

PomiarStopy

Używane buty można jak najbardziej dalej używać

Stopy dziecięce w latach 1-3 rosną bardzo szybko, średnio o 1,5 mm w miesiącu, a od 3 do 6 lat o 1mm w miesiącu. Jeżeli kupi się buty o 17 mm większe, to pasują one przez około 3 miesiące. To naturalnie czujemy w naszym portfelu. Jak wielu twierdzi, używane buty nie są już przydatne dla drugiego dziecka, nie do końca się zgadza. Należy tylko zwrócić uwagę, aby nie były one jednostronnie znoszone.
Powinno się regularnie kontrolować czy buciki są jeszcze dobre, za małe buty mogą prowadzić do deformacji stóp. Należy kontrolować nie tylko buty, także skarpetki, rajstopy czy kapcie..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s