Wigilia z dziećmi i użyteczne prezenty pod choinkę

Życzenia dzieci są czasami bardzo skromne, a czasami dzięki mediom niewyobrażalne. Telefon komórkowy, koń czy pies, komputer to tylko niektóre życzenia, jakie mają dzieci. Jak zadowolić dzieci innymi prezentami?

Pytanie dzieci, czego sobie życzą od Mikołaja nie jest niczym złym, zmuszą dzieci do przemyślenia, czego sobie życzą i jakie mają potrzeby. Prawa do tego, aby wszystko dostać, czego sobie życzą, dzieci nie mają. Czy to jest takie złe, czy my dostajemy wszystko, czego sobie życzymy? Nie. A więc nie jest tak źle mieć marzenia. Byłoby nudno gdyby nie było marzeń i życzeń. Każde spełnione życzenie nie jest już marzeniem.

Portrait of girl with alarm clock under the Christmas tree

 

Rodzice powinni pomyśleć o takim prezencie, który będzie funkcjonalny, a nawet pomoże dziecku się rozwijać. Tak naprawdę chodzi tu o to, co dzieci potrzebują i co ma sens, ale jednocześnie służyło do zabawy. Jeżeli 5-cio letnie dziecko życzy sobie telefon komórkowy, to zdaniem wielu psychologów, jest to lekka przesada. Małe dzieci nie mogą sami decydować, a rodzice myśleć, że materialne rzeczy uszczęśliwią ich maluchy. Często zapracowani rodzice chcą zrekompensować stracony czas prezentami. Rodzice mają za zadanie dzieci wychowywać, do tego należy także nie spełnianie każdej zachcianki dziecka. Dzieci muszą zbierać różne doświadczenia także takie, że nie dostaje się wszystkiego i nie wszystko jest realne, co sobie wymyślimy. Jest to niezbędne na dalsze życie.

Aby rozczarowanie nie było zbyt duże w dzień Bożego Narodzenia, należy nie pokazywać wielkiej radości z napisanego listu do Świętego Mikołaja, jeżeli się wie, że życzenia te nie będą zrealizowane. Należy dziecku wytłumaczyć, dlaczego niektóre życzenia nie będą przez Mikołaja wzięte pod uwagę.

List do Świętego Mikołaja to nie lista zakupów

Czytając list nie powinniśmy czuć się zobowiązani do kupna wszystkiego, co w niej jest napisane. Można się tu zasugerować jakimś pomysłem, bo robienie najbliższym prezentów robi naturalnie najwięcej radości. Prezent to także niespodzianka. Odpowiednia niespodzianka może dać również bardzo dużo radości. List do Świętego Mikołaja można napisać wcześniej, tak, że dziecko zapomni trochę, jakie były jego życzenia.

Zrobienie samemu prezentu np. domku dla lalek itp. To nie tylko niezapomniany prezent, ale jedyny w swoim rodzaju. Może wpadną nam do głowy jakieś inne pomysły?

Orgia prezentów

Często rodzina i znajomi zasypują dzieci prezentami, każdy chce coś sprezentować. Jak się obejść z masa prezentów, aby dziecko cieszyło się nimi dłużej? Szczególnie małe dzieci są przytłoczone często góra prezentów i nie wiedzą, od czego maja zacząć i jak uporządkować swój pokój, tracą orientację, co do czego należy. Tak nie powinno być! Roczne dzieci są czasami bardziej zajęte papierem, w którym są obłożone prezenty, aniżeli samym prezentem. Jakie prezenty dla rocznego dziecka są odpowiednie możecie dowiedzieć się w moim blogu  najlepsze prezenty na pierwsze urodzinki  oraz najlepsze prezenty na drugie urodzinki.  

Jednym z pomysłów jak nie zasypać dziecka prezentami jest stworzenie własnej listy prezentów, np. poproszenie dziadków czy chrzestnych o karnet na basen lub na korty tenisowe lub inny sport czy lekcje muzyki. Innym sposobem, który ja osobiście sprawdziłam i polecam jest rozłożenie prezentów na więcej tygodni i dni. Jeżeli dziecko nie bawi się już pewnymi zabawkami należy je wymienić, przynosząc z piwnicy schowane wcześniej.

Święta Bożego Narodzenia

Jak sama nazwa wskazuje to nie orgia prezentów, ale święto kościelne i rodzinne. To narodzenie Jezusa, któremu w ofierze trzej królowie przynieśli prezenty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s