Dyplomowane rodzeństwo/ kursy dla dzieci

 

Bycie rodzeństwem to duża zmiana nie tylko dla rodziców, także dla innych domowników. Dla dzieci to powód do zazdrości, kłótni czy czucia się odrzuconym. Niektóre szpitale w Niemczech oferują kursy dla dzieci, przygotowujące je do bycia siostra czy bratem, który trwa 2 godziny i kosztuje 15€. Jak to się odbywa?

Prowadząca taki kurs to najczęściej położna lub pielęgniarka. Dzieci spotykają się w grupie, gdzie znajdują się lalki, łóżeczka, książeczki opisujące ciążę i poród. Położna opowiada pokazując obrazki, jakie zmiany zachodzą u nienarodzonego dziecka, niektóre dzieci rodzą się wcześniej tzw. wcześniaki, a niektóre potrzebują jeszcze trochę czasu, aby być piękne i wtedy się rodzą. Położna pyta dzieci czy czuły już coś w brzuchu mamy, czy słyszały bicie serca. Zanim dziecko zacznie dobrze widzieć mijają miesiące, ale może dobrze słyszeć, co oznacza, mówi położna, możecie opowiadać im bajki, żeby wasze rodzeństwo było już przyzwyczajone do waszego głosu i na pewno się ucieszy jak usłyszy wasz znajomy głos po porodzie.

Położna pyta czy dzieci wiedzą jak się będzie nazywało nowe rodzeństwo, czy znają płeć i dlaczego dziecko zmienia położenie w brzuchu mamy. Kto będzie na nich uważał jak mama będzie w szpitalu? Dzieci są bardzo zaangażowane w rozmowę.

Takie tematy jak karmienie i przewijanie są również poruszane. Na co powinny dzieci uważać, dlaczego główka niemowlęcia jest miękka i dlaczego młodsze rodzeństwo podpatruje i naśladuje starsze.

Po krótkiej przerwie przynoszą dzieci lalki (chłopcy trochę się ociągają) zostaje im pokazane jak trzymać dziecko, aby główka była stabilna. Jeżeli nie dadzą sobie rady to najlepiej położyć dziecko na podłodze, mówi położna. Po czym przynosi lalkę o wielkości i ciężarze prawdziwego niemowlęcia, dzieci są bardzo zaskoczone jak duży i ciężki jest noworodek.

Położna demonstruje także jak należy brata czy siostrę przewijać i karmić. Dzieci mają same przewinąć lalkę, starają się wiec jak mogą, w każdym razie robią to bardzo ostrożnie.

Następnym tematem jest sala porodowa 

Położna oprowadza dzieci po sali porodowej, tłumaczy, po co jest duża wanna, gdzie ważony i przewijany jest noworodek. Wyjaśnia również, jaką funkcję ma pępowina i co się z nią robi po porodzie. Dzieci odwiedzają także salę, w której leżą już noworodki, nie maja odwagi o nic pytać.

Kurs kończy się krótkim podsumowaniem tego, czego się nauczyły i co zapamiętały dzieci, ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo w domu, na drobne zabawki lub część zabawek, które mogą być bardzo niebezpieczne dla niemowląt.

Po takim kursie dzieci otrzymują dyplom i z jeszcze większym zainteresowaniem i niecierpliwością oczekują rodzeństwa 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s