Jak nauczyć dziecko siadania na nocniczek? Wcale! Nauczy się samo!

 

Często można znaleźć w poradnikach porady jak nauczyć dziecko siadania na nocniczek, żeby w wieku 2,5 lat umiało już kontrolować potrzeby. Ale tak naprawdę można tego dziecko nauczyć i w jakim stopniu? Experci twierdzą, że nie …

nocnik-255x300

Nocniczek

Słyszy się o przypadkach, że są dzieci, które już w wieku 1,5 latek wołają na toaletę. Jeżeli dziecko jeszcze w wieku 3 lat nosi pieluchę, to ma się w głowie tylko jedno, rodzice zawiedli, nie mieli czasu przypilnować dziecko, albo nie wiedza jak je nauczyć chodzenia na toaletę.

W wieku około 4 latek dzieci, około 90%, są w stanie kontrolować załatwianie się. Międzynarodowe badania wykazały, że średnio w wieku 30 miesięcy dzieci nie potrzebuj pieluchy. W nocy jednak dopiero w wieku około 33 miesięcy, w dzień natomiast już w 28 miesiącu życia. Są to jednak dane bardzo ogólne i warto pamiętać, że rozbieżności od tej średniej są bardzo duże.

Sadzanie na nocnik czy zmuszanie nie za wiele pomaga

Szwajcarskie badanie Remo H. Largo wykazało, że dzieci uczą się w wyżej wymienionym wieku chodzić na toaletę same, obojętne czy rodzice je sadzali na nocnik czy też nie.  W latach 60 tych przyzwyczajano dzieci do nocniczka już przed 1-szym rokiem życia, około 10% w latach 80 tych, natomiast obecnie sadza się dzieci na toaletę średnio w wieku 2 latek. Nasze mamy czy babcie twierdza często, że dzieci w tamtych czasach wcześniej wołały na toaletę i rzeczywiście, dzieci w dzisiejszych czasach zaczynają siadać na toaletę około 0,5 roku później niż 30 lat temu. Ale jak wyglądało to wtedy, a jak dziś?

Mamy czy babcie sadzały po prostu regularnie w ciągu dnia czy nawet w nocy dziecko na toaletę. Jeżeli rodziców nie było w pobliżu, to „kontrolowanie moczu” nie funkcjonowało tak czy tak. Obecnie mówi się, że dziecko nie potrzebuje pieluchy, wtedy, gdy tak naprawdę jej nie potrzebuje i jedynie w pojedynczych przypadkach dziecko zapomni zawołać na toaletę, np. przy interesującej zabawie. Inna ważna rzecz, każdą pieluchę trzeba było prać i ewentualnie gotować, dziś już nie. Nie ma więc tyle pracy..

Dlaczego tak trudno jest wpływać u dziecka na kontrolę pęcherza? Ponieważ jest to uzależnione od dojrzałości dziecka do tej czynności, od mózgu, który kontroluje tę czynność.

Kontrola jelit jest łatwiejsza niż pęcherza 

Kontrola jelit jest łatwiejsza dla dzieci, ponieważ odbywa się średnio u trzylatka 1 do 2 razy na dzień i często o podobnej porze a organizm już przez dłuższy czas daje symptomy. Oddawanie moczu, mimo, że nie jest już tak częste jak u niemowlęcia, to odbywa się średnio w 3-cim roku życia około 10 razy w ciągu dnia. Sygnał alarmowy moczu wzywa najczęściej za późno i nie jest tak odczuwalny jak przy jelitach. Trzeba wiedzieć, że dzieci mogą kontrolować pęcherz i jelita wtedy, kiedy mogą świadomie napinać i rozluźniać zwieracze pęcherza i jelita oraz dna miednicy.

Co mogą zrobić rodzice, aby pomóc dziecku przy kontrolowaniu potrzeb

Trzeba dziecku pomóc, ale wtedy, gdy ono same jest już do tego dojrzałe. Kierownik wydziału zachowania biologicznego człowieka w Niemczech, pani Gabriele Haug Schnabel mówi, że należy dzieciom pomóc towarzysząc im przy tym nowym dla nich przedsięwzięciu np. jeżeli wołają na toaletę, bo im się wydaje że chcą, chociaż nic z tego i tak nie wyjdzie. Należy dziecku także wytłumaczyć, że trzeba zawczasu już iść w kierunku toalety i ile tego czasu zaplanować od momentu jak się poczuję potrzebę, do momentu załatwienia się. Szczególnie jak się nie jest w domu. Pierwsza oznaka, aby pomóc mu w kontrolowaniu moczy jest często wtedy, kiedy dziecko dumnie woła, że zrobiło właśnie siusiu w spodenki czy gdziekolwiek. Powinno się dziecko pochwalić, że informuje o zrobieniu potrzeby a następnie proponować mu toaletę, jeżeli np. przebiera nóżkami lub zaciska uda. Niezrozumiałe dla Haug Schnabel jest natomiast takie zachowanie rodziców jak sadzanie dziecka na siłę czy na długi okres na nocnik oraz nocne budzenie, karanie za mokre spodenki itd.

Zaobserwowano także, szczególnie u dzieci, których relatywnie wcześnie uczono kontrolowania potrzeb, że miały tak naprawdę dłużej problemy z jego kontrolowaniem.

Jedna uwaga do wpisu “Jak nauczyć dziecko siadania na nocniczek? Wcale! Nauczy się samo!

  1. Musze się wam pochwalić w końcu zrzuciłam
    wagę – 8 kilogramów. Przewaliłam chyba cały polski internet
    zeby znalezc coś na odchudzanie i znalazlam. Wpiszcie sobie w google:
    xxally radzi jak szybko schudnać

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s