Jak najlepiej transportować dzieci na rowerze?

dziecko-w-foteliku-rowerowym-GALLERY_MAI2-36202

babyonline

Coraz popularniejsze, także i w Polsce, jest transportowanie dzieci na rowerze. Często nie można znaleźć parkingu no i trochę ruchu także nie zaszkodzi. Lepiej jest umocować siodełko dziecka z przodu czy z tyłu? Powinno dziecko mieć założony kask? A może lepsza jest przyczepka do roweru? Czy to w ogóle jest bezpieczne?
Wiele osób sądzi, że branie dziecka na rower jest niebezpieczne. W Niemczech, gdzie dzieci są bardzo często transportowane w siodełku umocowanym na rowerze rodzica, w latach 2008 do 2010 nie zginęło żadne dziecko poniżej 6 roku życia, jadąc z rodzicem na rowerze. W tym samym czasie w wypadkach samochodowych, zginęło około 70 dzieci.
Rower powinien być tak zabezpieczony, aby nóżki dzieci nie dostały pomiędzy szprychy w kole. Natomiast zaleta przyczepki do roweru jest taka, że przy dwójce dzieci transport ten jest bardzo praktyczny.
Dziecko musi umieć już samodzielnie siedzieć.
To rodzic decyduje, od kiedy dziecko należy wziąć w siodełku na rower. Należy pamiętać, że jazda rowerem obciąża plecy i jeżeli dziecko jeszcze nie umie samodzielnie siedzieć to nie powinno być transportowane rowerem. Wielu producentów siodełek podaje najniższą wagę, jaka powinno ważyć dziecko siedzące w foteliku na rowerze, jest to 9 Kg. W przyczepce do roweru można również zamontować fotelik dla niemowląt, ale i tu obciążenie pleców jest ogromne i przed 6 miesiącem życia nie jest polecany taki transport. Dzieci od 3 lat powinny być zapięte już osobnym pasem bezpieczeństwa. Po przeprowadzonych testach stwierdzono, że przyczepki są bezpieczniejsze. Podczas wypadku dzieci nie spadają z wysokości, kabina jest dodatkowo wyposażona w rollbar, co chroni dziecko podczas „dachowania”.
Przyczepki są jednak bardziej obciążające dla pleców
W Niemczech przeprowadza się chętnie różne testy na produktach i daje się odpowiednie noty: Stiftung Warentest czy Ökotest. Po przetestowaniu na Uniwersytecie w Wuppertal przyczepek do rowerów stwierdzono, że obciążenie pleców dziecka podczas jazdy może doprowadzić do np. skrzywień kręgosłupa. Należy zatem bardzo ostrożnie jeździć rowerem z przyczepką, zwracać uwagę na podłoże, aby nie było zbyt wyboiste oraz aby dziecko nie wdychało spalin samochodowych.
Innym powodem, który ma wpływ na nasza decyzję czy kupić lepiej przyczepkę czy siedzisko na rower, jest miejsce, w którym tą przyczepkę będziemy przechowywać. Przyczepka jest dużo cięższa niż fotelik, co oznacza musimy włożyć więcej siły w pedałowanie. Ale z innej strony, jak już wymieniłam, można transportować dwójkę dzieci i do tego w starszym wieku, co naturalnie nie jest możliwe na rowerze.
Jeżeli jednak się zdecydujemy na fotelik, to mamy do dyspozycji dwie możliwości, umieszczenie fotelika z przodu roweru na kierownicy, dziecko nie może ważyć więcej jak 15 KG, lub z tyłu na bagażniku. Jeżeli dziecko siedzi z przodu, ogranicza nam swoim ciężarem manewrowanie rowerem i przy wypadku jest mało chronione. W Austrii dla przykładu może być dziecko umieszczone tylko z tyłu.
Od 15 Kg powinno siedzieć w foteliku umieszczonym z tyłu roweru. Ale z dzieckiem siedzącym z tyłu roweru tracimy kontakt wzrokowy. Często widziałam rodziców jadących na rowerze ze śpiącym dzieckiem, jak niewygodna musi być taka jazda dla malucha!!

Obojętnie, gdzie siedzi dziecko, jazda rowerem z fotelikiem wymaga pewnej wprawy i koordynacji. Można łatwiej stracić równowagę, nie tylko podczas jazdy, ale również, gdy go odstawimy.
Nie wszystkie foteliki czy przyczepki są dobre, tańsze czy droższe, każdy musi zdecydować sam, w każdym razie w Niemczech prowadzącą marka jest Römer. Kask rowerowy jest w niektórych krajach obowiązkowy, a w niektórych nie. Uważam, że ma sens zakładać kask szczególnie dzieciom. Przy kupnie fotelika czy przyczepki można zastanowić się nad używanymi, jednak w przypadku kasku polecałabym nowy, albo nie starszy jak 5 lat. Tak samo jak w innych kaskach, motocyklowych czy narciarskich, materiał się starzeje. W większości kasków data produkcji jest widoczna na etykietce w kasku. Po poważniejszym wypadku powinno się kask wymienić, nawet, jeżeli nie widać większych szkód. Jeżeli jest tylko taka możliwość to należy zapiąć dziecko pasami i założyć kask na głowię.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s