Jak powiedzieć dzieciom, że bliscy odeszli?

 

Niedługo wielkanoc, Bóg umiera i zmarwychwstaje. Środa popielcowa czyli przypomnienie że z prochu powstaliśmy i w proch sie obrócimy..

Temat śmierci jest tematem, który nie łatwo się porusza, jeżeli jednak ktoś z rodziny czy bliskich umiera będziemy musieli o tym z dziećmi porozmawiać, jak zrobić to najlepiej? Należy zabrać dziecko na pogrzeb? Jak zachować się przed dzieckiem jak się samemu cierpi?

dziecko-na-cmentarzu

Pogrzeb

Jak przygotować dziecko na śmierć starszej czy chorej osoby? Najlepiej powiedzieć dziecku prawdę, tzn., jaki był powód: choroba, podeszły wiek, wypadek i że znajduje się teraz daleko np. poprzez tęczę poszedł do aniołków i gwiazd. Jeżeli ktoś z bliskich jest ciężko chory należy również o tym powiedzieć dzieciom, że w każdej chwili może nas opuścić. Powodem może być starość i to jest naturalna kolej rzeczy. Tam gdzie jest życie, jest też śmierć i starsi ludzie odchodzą. Należy dać dziecku możliwość pożegnania się z osobą odchodzącą. Jest to ostatnia możliwość powiedzenia dziadkowi czy babci tego, co chce się jeszcze powiedzieć. Ale dziadka czy babcie można nosić całe życie w sercu. Na początku jesteśmy bardzo smutni, ale po jakimś czasie cieszymy się, że mieliśmy wspaniałego dziadka czy babcię.
Jak odpowiedzieć dziecku, kiedy pyta czy musi też umrzeć? Musimy wszyscy umrzeć, mama tata, rodzeństwo, nie tylko dziecko, ale jak nadejdzie nasz czas, jak będziemy już starzy. Ale mamy zamiar jeszcze długo żyć i doczekać się wnuków.
Następnym pytaniem jest najczęściej: ale dlaczego? Ponieważ ktoś był chory, lub stary i nadszedł jego czas. Nie miał już siły żyć. Należy także to pozytywnie przedstawić. Co prawda tęsknimy za nim, ale będziemy go zawsze nosić w sercu, we wspomnieniach. Im bardziej tęsknimy tym bardziej kochaliśmy daną osobę.
Na co powinni rodzice uważać tłumacząc dziecku, że ktoś odszedł? Nie poleca się mówić, że ktoś odszedł do nieba. To powoduje strach. Gdzie jest niebo, co tam jest, ktoś tam był, widział? Lepiej powiedzieć odszedł tam gdzie wszyscy odchodzą, spotyka się tam rodzinę i znajomych, którzy również odeszli. Dla nas katolików jest to może łatwe do wytłumaczenia. Biblia nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi, jak będzie wyglądać życie po śmierci. Dlatego każdy z nas nosi w swojej głowie różne scenariusze tego, co się stanie, kiedy przyjdzie także po nas. Ale nie wszyscy są wierzący. Człowiek, tak jak i zwierzęta umiera. Jego ciało umiera. A dusza wędruje.
W przypadku buddyzmu odpowiedź jest bardzo trudna. – Jest wiele odmian buddyzmu. Wielu kojarzy buddzym z reinkarnacją, czy wędrówką duszy, która po śmierci może wcielić się w nową istotę. Niektórzy buddyści wierzą, że taka dusza może wcielić się w nowonarodzone dziecko, albo zwierzę czy nawet roślinę.
Muzułmanie wierza w to co mówi Koran, 43: 71czyli święta księga islamu „Będzie w nich to, czego dusze zapragną i czym rozkoszują się oczy. I będziecie przebywać tam na wieki”.
W judaizmie nie ma jednoznacznej wersji na temat tego, gdzie udaje się dusza po śmierci. – Jest kilka wersji. Nie ma jednego dogmatu. Wiele zależy od interpretacji i od konkretnego rabina: Pirke Awot (Sentencja Ojców) 2, 21traktat religijny: „Dar nagrody czeka sprawiedliwych w Przyszłym Świecie”.
Wyznawcy hinduizmu są również trudni do zdefiniowania. Podobnie jak w przypadku Buddyzmu, istnieje wiele odłamów hinduistycznych, których wierzenia na temat Boga czy praktyki religijne, różnią się od siebie. Bhagawadgita 2:22 jedna ze świętych ksiąg hinduizmu „Duch porzuca zużyte ciało, by nowe przyoblec, jak człowiek co odzież znoszoną na świeżą zamienia” Wiara w reinkarnację jest wśród wyznawców hinduizmu powszechna. Wierzą oni, że dusza przechodzi przez coraz wyższe postacie: od przedmiotu, przez rośliny i zwierzęta, a następnie człowieka. Istnieją też wyższe formy, które wiążą się z jeszcze większym zjednoczeniem z Bogiem. Jeżeli jednak człowiek popełniał w życiu straszne czyny, może zostać ukarany. Wtedy po śmierci jego dusza może przybrać niższą formę, np. zwierzęcia.
Dla Świadków Jehowy śmierć oznacza koniec istnienia. – W chwili śmierci przestajemy istnieć. Zmarli nie mogą myśleć, działać ani niczego nie czują – czytamy na stronie jw.org, do której zostaliśmy odesłani przez rzecznika Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego „Strażnica”. Świadkowie Jehowy przytaczają słowa znane wszystkich chrześcijanom: „Prochem jesteś i do prochu wrócisz” (Księga Rodzaju, Pismo święte w przekładzie Nowego Świata). – To samo dzieje się z osobami, które umierają dzisiaj – czytamy dalej. Jednak śmierć nie musi być końcem wszystkiego. Świadkowie Jehowy przypominają, że Biblia przyrównuje śmierć do snu. – Osoba, która śpi głębokim snem, nie jest świadoma, co się wokół niej dzieje. Tak samo zmarli nie mają żadnej świadomości. Ale Biblia uczy, że Bóg może ich niejako obudzić — może przywrócić im życie. Dla tych, których On wskrzesi, śmierć nie jest końcem wszystkiego – piszą Świadkowie Jehowy.
Jak mogą najlepiej rodzice na ten temat najlepiej z dzieckiem rozmawiać? Jak umiera domowe zwierzątko to najczęściej dzieje się to szybko, albo zostaje uśpione u weterynarza. Dzieci często pytają czy my również tak szybko umieramy? Niektórzy umierają w cierpieniu inni w czasie snu. Nie wiadomo czy oni to nawet zauważą. Nie należy mówić dzieciom, że coś jest, czego nikt nie wie. Lepiej powiedzieć tak nam się wydaje..
Starsze dzieci, w wieku 7 czy 8 lat wyobrażają już sobie bardzo dokładnie, co do nich mówimy. Należy bardzo ostrożnie opisywać śmieć i miejsce gdzie się zmarły znajduje. Nie należy wzbudzać w nich dodatkowego strachu.
Zabierać dzieci na pogrzeb czy lepiej nie? Jak najbardziej, cała rodzina spotyka się, a dziecko musi zostać wyobrażając sobie czasami różne rzeczy związane z ceremonią pogrzebu. Mogą się tam przekonać, że nic tam się strasznego nie dzieje. Życie toczy się dalej. Jeżeli dzieci nie chcą czegoś widzieć odwracają się lub wychodzą. Dzieci czują się bezpiecznie jak na ich pytania odpowiadamy, jak ich ciekawość zostanie zaspokojona.
Czy dziecko powinno zobaczyć zmarłego? To zależy czy ono samo tego chce. Jeżeli tak i jest to krótko po śmierci, to dlaczego nie? Chyba, że ktoś poprzez ciężką chorobę się bardzo zmienił, w tym wypadku odradzałabym.
Jak okazać swoje uczucia po stracie bliskiej osoby? Po prostu powiedzieć: jestem smutna, ponieważ xy odszedł i ja za nim tęsknie. Kłamstwa czy zamknięcie się w sobie może dziecko robić jeszcze bardziej niespokojne. Naturalnie należy rozmowę dopasować do wieku dziecka. Jeżeli nawet płaczemy należy dziecko poprosić o pozostawienie nas krótko samemu, potem mamy czas dla niego. Jasne stawianie sprawy jest najlepsze dla wszystkich.
Jak można dzieciom ułatwić, ulżyć im w smutku? Poprzez bycie z nimi, poprzez opowiadanie im różnych innych przykładów, jakie znacie dotyczących życia i śmierci, kupić książeczki dla dzieci w których opisane jest życie i śmierć… Można oglądnąć również album ze zdjęciami ze zmarłą osobą i wspominać jak było wspaniale, jak dużo radości nam ta osoba dała. Śmierć jest pewną formą zmiany naszego stosunku do pewnej osoby. Nie postrzegamy jej, jako postaci żywej w śród nas, ale mimo wszystko kogoś, kto z nami był i pozostanie na zawsze. Musimy się oraz dziecko nauczyć troszeczkę inaczej postrzegać od teraz tą osobę. Nasze relacje się zmieniają i te relacje zmieniają się również u dziecka, towarzyszmy mu przy tym!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s