Taxówką z niemowlęciem, ale jak ?

 

Kto chce jechać taxówką z niemowlęciem powinien pamiętać o siodełku czy foteliku dla niemowlęcia. Nie każda taxówka posiada foteliki dla dzieci, a o niemowlętach już nie wspomnę.  Zmiany w kodeksie drogowym dotyczące przewożenia dzieci i niemowląt obowiązują w Polsce już od 18 maja 2015 .

Adorable baby in safety car seat

Potrzeba nam tylko jednej taxówki która posiada siodełko dla niemowląt. Zamawiając taxówkę na lotnisko na 6 rano należy zapytać czy  taxówka jest wyposażona w fotelik dla niemowląt. W Niemczech choć przepisy obowiązują już dawno dokładnie od 1998 roku, jest to ogromny problem zarówno w Hamburgu jak i w Berlinie. Rodzyiny narzekają na słabe wyposażenie taxówek.  Obowiązkiem jest posiadanie siodełek od 9 Kg, ale nie trzeba mieć fotelika dla niemowląt. Można zamówić extra taxówkę z siodełkiem także dla dwóch dzieci, czas oczekiwania na taxówkę się oczywiście zwiększa. Wiele taxówek posiada wbudowane siedzonka czy podwyższenia dla dzieci, np. w Mecedesie.

Taxówka z siedzonkiem dla niemowląt (do 9kg) to rzadkość. Żaden taxówkarz nie będzie także ryzykował 30-40 Euro kary aby podwieść  mamusię z dzieckiem na ręku.

DLA PRZYPOMNIENIA / NOWE PRZEPISY

Dziecko w foteliku – zmiany W porównaniu do dotychczasowych przepisów zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu – w foteliku należy przewozić dziecko poniżej 150 cm wzrostu. Tak więc również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Wprowadzonych zostało również kilka odstępstw od ogólnych zasad przewożenia dzieci. Dzieci o wzroście 135–150 cm podczas przewożenia na tylnym siedzeniu mogą być przypięte za pomocą pasów bezpieczeństwa, a więc bez fotelika jeżeli ważą więcej niż 36 kg. Powyższe wyłączenie nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

Również trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat przewożone na tylnym siedzeniu można przypiąć tylko pasami, gdy dwoje pozostałych dzieci jadących na tylnym siedzeniu ma już foteliki i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia. W praktyce ten przepis ma zastosowanie dla przewozu typowym samochodem osobowym, a więc przeznaczonym dla maksymalnie 5 osób łącznie z kierowcą. W samochodach osobowych o liczbie miejsc 6-9 i dwóch rzędach tylnych siedzeń, ze względu na odpowiednio duże wymiary (w tym szerokość siedzeń), zainstalowanie urządzenia przytrzymującego dla każdego przewożonego dziecka nie stwarza już żadnych problemów. Nowe przepisy wprowadzają też zakaz przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące. Aktualny pozostaje zakaz przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu, z tą jednak różnicą, że przepis ten dostosowano do postępu technicznego. Nie jest już istotny sam fakt wyposażenia pojazdu w poduszkę powietrzną dla pasażera, co dotychczas wykluczało możliwość przewożenia dziecka w taki sposób, lecz to, czy jest ona aktywna. Ponadto – w odróżnieniu od dotychczasowego brzmienia – przepis ten umożliwia przewożenie dziecka na przednim siedzeniu pojazdu z wykorzystaniem zarówno fotelika bezpieczeństwa, jak również innego urządzenia przytrzymującego.

czytaj wiecej  w gazecie wroclawskiej: Gazeta Wrocławska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s