Powody, aby niemowlę karmić długo piersią.

Jeżeli mama karmi dłużej niż 9 miesięcy dziecko piersią jest często pytana, a ty jeszcze karmisz? Często jest do druk, jaki robi społeczeństwo karmiącym mamom.

 

Breastfeeding baby
Średnio karmi się dzieci piersią do około 7 miesiąca życia, Amerykańska akademia pediatryczna *AAP, poleca, aby karmiono piersią przez minimum pierwszy rok życia jednocześnie podkreślając, że nie ma granicy wieku dziecka, w którym powinno się przestać karmić piersią. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) poleca karmić dziecko nawet do drugiego roku życia, albo i dłużej, oczywiście uzupełniając dietę dodatkowymi produktami spożywczymi.

Mleko mamy chroni przed chorobami

Mleko z piersi zawiera antyciała, także w drugim roku karmienia. Przykładem jest lizozym enzym, który stanowi jeden z mechanizmów nieswoistej odporności (odpowiedź immunologiczna), znajduje się w mleku matki 18 miesięcznego dziecka w większej ilości jak w mleku 6 miesięcznego niemowlęcia! Matka produkuje dalej antyciała, z którymi ona sama została skonfrontowana i przez to, tak długo jak karmi, chroni także jej dziecko, które jest rzadziej chore. Przy takich chorobach jak biegunka, dzieci niechętnie przyjmują inny pokarm jak mleko matki. Te dzieci tracą także mniej na wadze i nie musza przebywać w tym czasie w szpitalu. Po za tym, są dowody, że system immunologiczny u dzieci karmionych piersią, rozwija się w pewnym stopniu lepiej. Mówi się także, że u dzieci, które poza przyjmowaniem normalnego jedzenia, są karmione piersią, rozwija się rzadziej nadwrażliwość na gluten.

Mleko matki, jako uzupełnienie wyżywienia

500 ml mleka matki uzupełnia potrzeby organizmu dziecka w drugim roku życia w 30% na węglowodany, 54% na białko i 60/75% na tłuszcze. Zapotrzebowanie również na witaminy zostaje pokryta w z mleka matki, np. w drugim roku życia, 500 ml mleka matki pokrywa 94% potrzeb na witaminę B12, w 80 procentach na witaminę A i do 40% zapotrzebowania na calcium. Szczególnie ważne jest to dla dzieci, które są np. niejadkami. Tłuszcz zawarty w mleku matki wspomaga wchłanianie witaminy A oraz witaminy C, odpowiedzialnej za wchłanianie żelaza.
Długie karmienie to naturalna rzecz
Zdrowe dzieci mają instynkt ssania nawet do 4 a nawet do 6 roku życia. Jeżeli matka natura by chciała, abyśmy przestali karmić dziecko piersią już po 6 miesiącu życia, to pewnie piersi kobiece nie produkowałyby już więcej mleka. Najczęściej karmi się dzieci do około 30 stego miesiąca życia, ale nie wszędzie. W Korei dzieci są karmione nawet do 7 roku życia, jeżeli oczywiście nie pojawi się młodsze rodzeństwo. Według antropolog Katherine Dettwyler to, co dla nas jest „długie karminie piersią”, u homo sapiens było czymś normalnym.
Także dla mam długie karmienie piersią ma pozytywne znaczenie.
Nie tylko dzieci mają korzyści z karmienia, także kobiety! Im dłużej karmi tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi, jajników czy też szyjki macicy! Ryzyko spada z każdym miesiącem karmienia piersią. Wpływa pozytywnie również na ciśnienie krwi, migrenę, nadwagę czy osteoporozę.
Długie karmienie ma także pozytywny wpływ na psychikę dziecka
Amerykańska Akademia Naukowa „American Academy of Pediatrics” potwierdziła, że „ karminie piersią nie ma żadnego negatywnego wpływu na psychikę dziecka w drugim roku życia i dłuższym czasie”. Krytyka niektórych pediatrów, że ma to negatywny wpływ na stosunek matki z dzieckiem, musi być najpierw udowodnione, na razie nie ma argumentów potwierdzających takiej tezy. W przeciwieństwie, potwierdza się, że takie dzieci są bardziej samodzielne i pewne siebie.

Jedna uwaga do wpisu “Powody, aby niemowlę karmić długo piersią.

  1. Teraz dzieci jedzą na żądanie a kiedyś co 3 godziny i czy dziecko płakało czy nie dostawało wtedy jeść. Ja nie byłam wstanie wytrwać karmienia co godzinę (miałam inne jeszcze obowiązki) dlatego karmiłam mieszanie. Do jednego z karmień butelką dodawałam probiotyk ffbaby – zgodnie z zaleceniem pediatry dla lepszego rozwoju układu pokarmowego. Zwłaszcza że rodziłam przez cc a wtedy dziecko adoptuje florę szpitalną a nie matczyną.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s