O czym należy pamiętać podróżując pociągiem z niemowlęciem? 

 

Pociąg to środek lokomocji, z którego poza samochodem, najczęściej korzystamy. Aby przebiegało wszystko bez stresu należy na parę rzeczy zwrócić uwagę już przed podrożą.

img_2887

Gdzie należy odstawić wózek, gdzie można przewinąć niemowlę? 

Na szczęście dzieci, w przeciwieństwie do podróży samochodem, nie musza siedzieć przypięte pasami, nie trzeba się zatrzymywać, aby dziecko mogło pójść na toaletę czy miało ochotę coś zjeść.

W niemieckich pociągach ICE czy Intercity przedziały przeznaczone dla niemowląt 0 do 3 lat można extra zarezerwować, można a nawet poleca się także ten przedział zarezerwować jak się jedzie ze starszym dzieckiem. Lokalizacja tego przedziału jest także dobrze przemyślana, znajduje się on pomiędzy pierwszą a drugą klasą, niedaleko przedziału dla konduktora. Na peronie oznakowany jest on specjalnym znaczkiem, aby było wiadomo gdzie się ustawić i nie trzeba było go szukać w pociągu.

Na pociąg przypada jeden przedział dziecięcy, co naturalnie nie wystarcza, dlatego od Grudnia 2015 niemiecka kolei oferuje rodzinne przedziały, szczególnie w stronę Skandynawii są one bardzo popularne. Wiele niemieckich rodzin spędza wakacje w Danii (przyp. Redak.) Czyli w sumie przypada od 8 do 24 miejsc dla podróżujących z małymi dziećmi. Dla rodzin do 5 osób (max 2 dorosłych i 3 dzieci) oferuje niemiecka kolei za 9 Euro, tzw. Rezerwację rodzinną, która jest troszeczkę tańsza niż normalna rezerwacja. Druga rzecz, jak się podaje wiek dziecka (0 do 5lat) automatycznie kolei proponuje przedział dla dzieci. Naturalnie to czysty przypadek, w jakim wieku będą dzieci w przedziale, jak np. w tym samym może to mieć wielki plus dla wszystkich!

Gdzie zmieniać pieluchy?

W niemieckich ICE w toalecie dla inwalidy znajduję się rozkładany stół, na którym można przewinąć niemowlę. Niestety taka toaleta jest najczęściej tylko jedna w całym pociągu.. obecnie wprowadza się do pociągów drugą taką toaletę. Często znajduje się ona niedaleko dziecięcego przedziału.

Gdzie odstawić wózek?

IMG_6355

Wózki dziecięce to naprawdę problem, szczególnie jak wsiada do pociągu więcej rodzin z dziećmi. Najczęściej jest tylko jedno miejsce na wózek, dlatego używa się miejsca dla wózków inwalidzkich. Inwalida ma tam jednak pierwszeństwo, więc trzeba wózek usunąć. W przejść nie wolno blokować.

O wózkach dla bliźniąt już nie wspomnę, jeżeli w ogóle będą one pasowały przez drzwi pociągu. Więc jeżeli waszego wózka nie można złożyć warto się zastanowić nadania go przesyłka, lub jako ciężki bagaż za 17,50 Euro.

Niektórzy konduktorzy maja dziecięce bilety, które można w wagonie gdzie się spożywa (polski WARS), wymienić na zabawkę, np. mały model pociągu, malowanki i pisaki.

W jakim czasie nie jeździć pociągiem z dzieckiem?

Szczególnie w piątek po południu i wieczorem, pociągi są po prostu pełne przez podróżujących w sprawach zawodowych i wracających na weekend do domu.

W niemieckich ICE poza dziecięcymi przedziałami są także przedziały gdzie szczególnie należy zachować ciszę tzw. Ruhebereich. Należy szczególnie zwrócić uwagę, aby tam przez przypadek nie usiąść z pełnym energii dzieckiem.

Nie za bardzo znany, ale może przydatny jest też tzw. Mobilitäts-Service, co oznacza, że otrzymuje się podobną pomoc jak inwalidzi na wózkach. W punkcie informacyjnym odbiera mamę czy tatę pracownik kolei i zaprowadza do pociągu pomaga wstawić bagaże. Przy przesiadce w innym mieście czeka już następny pracownik i pomaga przy przesiadce, nie trzeba samemu szukać peronu itd. Ten serwis nic nie kosztuje.

Jeszcze coś, w niemieckich pociągach nie brakuje kontaktów, które są naturalnie zabezpieczone przed dziećmi.

Drogie czytelniczki, mój blog jest czytany w wielu krajach świata, proszę o komentarze, jak to wygląda w waszych krajach?

Jedna uwaga do wpisu “O czym należy pamiętać podróżując pociągiem z niemowlęciem? 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s