Samotne mamy to coś dla was!

Samotnie wychowywać dziecko to nie takie proste, szczególnie jak się pracuje zawodowo. Samotny rodzic często jest przeciążony nie tylko pracą, ale i domem. Dlatego szczególnie oni powinni poszukać porad, jak przetrwać ciężki okres i od czasu do czasu po prostu wziąć wolne nie tylko od pracy, ale i domu czy dziecka. Dzieci są kochane, dają nam siłę i energię, ale czasami potrzeba przerwy, zanim będzie za późno i popadniemy w depresję.
Powody są różne, dlaczego ktoś jest samotnym rodzicem. To nie jest temat mojego artykułu, zebrałam natomiast różne porady jak można najlepiej zorganizować sobie życie z dzieckiem będąc samotnie wychowującym rodzicem.

samotna-mama-665x309

Zwierciadlo,pl

Po pierwsze, najważniejsze jest, aby zorganizować sobie tak czas, całe otoczenie, plan dnia czy też wakacji, aby się nie stresować. Ten, kto poświęca cały swój czas i uwagę swojemu dziecku czy dzieciom, potrzebuje na pewno pewnego odciążenia. Jak to zrobić, porozmawiać z innymi samotnymi rodzicami jak oni to robią, wymienić doświadczenia i zobaczyć, co u nas najlepiej funkcjonuje.

Druga ważna rzecz to stworzenie bezpiecznego, przytulnego nie tylko domu, ale i otoczenia. Pokażmy dzieciom, że to nie one są odpowiedzialne za tą sytuacje. Dzieci często mają tendencje to brania winy na siebie, że rodzice się rozstali. Dajmy im do zrozumienia, że kochamy ich nadal. Dajmy im poczucie bezpieczeństwa poprzez stałe rytuały dnia. Wspólne posiłki o stałych porach dnia. Należy porozmawiać z nauczycielami w szkole czy przedszkolu na ten temat, aby może one wzięły wzgląd na sytuację dziecka. Dzieci bywają rozdrażnione, co wpływa na ich zachowanie także w szkole.

 

Bardzo ważne jest, aby samemu wziąć urlop od dnia powszedniego. Zaangażujmy opiekunkę lub poprośmy koleżankę lub kogoś bliskiego, aby został z dzieckiem. Jak to się mówi, szczęśliwa mama szczęśliwe dziecko. Pójdźmy do kina, umówmy się z przyjaciółką, dzień lub weekend w wellness oazie i przede wszystkim poznajmy nowych ludzi! Dużą pomocą są spotkania w grupach dla samotnych rodziców. Poszukajmy w okolicy czy cos takiego jest, jeżeli nie, stwórzmy taką grupę.

 

Pamiętajmy, że jak mówimy: – jestem wykończona, -nie mam na nic siły, to już za późno! Nie dopuśćmy do takiej sytuacji, starajmy się zawczasu organizować tak czas i odpoczynek, aby mieć jak najwięcej radości z życia, a przede wszystkim z życia z dzieckiem, które rośnie naprawdę szybko!

Życzę wszystkim wesołych Świąt Wielkanocnych, a w szczególności samotnym mamom!

Pozdrawiam z Gdańska i Trójmiasta 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s