Jak naprawdę niebezpieczne są dla niemowlęcia LOOP BELT w samolocie?

Jeżeli ktoś chce podróżować z dzieckiem poniżej 2giego roku życia, nie musi rezerwować extra miejsca dla dziecka, co naturalnie ma wpływ na cenę lotu. Dzieci siedzą na kolanach u rodziców i są przypięte specjalnym pasem tzw. LOOP BELT. Jednak przez ekspertów uważany nie za pas bezpieczeństwa, ale dokładnie odwrotnie.

loop belt

Jeżeli ktoś chce mieć więcej bezpieczeństwa powinien zarezerwować oddzielne miejsce dla siedzącego samodzielnie dziecka. Większość rodziców lecących z małym dzieckiem (do 2 lat) nie rezerwuje osobnego miejsca, nie trzeba za takie dziecko płacić, więc się samo rozumie, każdy z takiej możliwości korzysta. Loop Belt otrzymuje się od stewardessy i należy nim przypiąć dziecko do swojego pasa bezpieczeństwa, w czasie jak wyświetla się sygnalizacja „zapiąć pasy”.

Dlaczego ten pas bezpieczeństwa jest uważany za niebezpieczny wytłumaczę w poniższym artykule. W Niemczech jest wszystko „geprüft”, czyli przetestowane. Dokładnie jest też z tym pasem, eksperci z TÜV Rheinland testowali ten pas i doszli do wniosku, że przebiega i uciska on dokładnie wszystkie „miękkie” części ciała małego dziecka, aż do kręgosłupa. Jeżeli byłoby to żywe dziecko, wewnętrzne obrażenia mogłyby spowodować nawet śmierć dziecka. Opisany jest tu ten pas, że przytrzymuje on wprawdzie dziecko na kolanach u rodziców, ale służy prawie jak AIRBAG dla dorosłego, który trzyma dziecko na kolanach.
Nie tylko niemiecki firmy ostrzegają przed użyciem tego pasa, tak samo australijskie, amerykańskie czy również kanadyjskie. W 1998 roku zostało w Niemczech zabronione używanie tego pasa dla dzieci, jednak w 2008 roku unia europejska wprowadziła ponownie obowiązek używania LOOP Belt, absurd? Prawo Unii Europejskiej stoi ponad prawem krajowym. Kropka.

Alternatywa? Tak, jest możliwość wykupienia dla dziecka osobnego miejsca, zabrania własnego podwyższenia do siedzenia dla dziecka i tam przypięcie go pasami.
W USA Loop Belt jest zabroniony, dziecko może swobodnie siedzieć na kolanach u rodziców przytrzymywane przez niego. W najgorszym wypadku przy mocnym lądowaniu czy turbulencjach dziecko wypadnie z ręki i się zrani. Jednakże jest to może tak samo niebezpieczne jak zapięte niebezpiecznym pasem..i prawdopodobieństwo nie jest mniejsze.

Ten, kto wcześniej rezerwuje, ma szansę zarezerwować dla niemowląt do 11kg i 70cm, tak zwany Baby Bassinet (jeżeli taka linia lotnicza ma oczywiście w ofercie). Jest to taki rodzaj łóżeczka, umocowany na ścianie (partition lub galley), najczęściej w pierwszym rzędzie samolotu. Dziecko może tam przebywać nie tylko podczas startu czy lądowania, ale również podczas całego lotu. Zabezpieczone jest poprzez siatkę przymocowaną do łóżeczka lub materiałem.

Bezpieczne metody są drogie.
Dokładne dane ile dzieci dostaje urazu poprzez złe bezpieczeństwo, są niestety nieznane. Ile poprzez loop belt zostało zranionych również nie. Niektórzy uważają, że szanse na przeżycie katastrofy samolotu są i tak znikome. Dyskusje na ten temat są nieskończone. Turbulencje na przykład można bez problemu przeżyć, bez jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowi, jeżeli się jest zapiętym w pasy bezpieczeństwa. Niestety dla dzieci nie można tego potwierdzić, nie ma dla jak do tej pory optymalnego zabezpieczenia. Dzieci, to grupa pasażerów, dla której już awaryjne lądowanie może być niebezpieczne.
Jeżeli chcecie zabrać swoje siedzonko dla bobasa, należy się najpierw upewnić czy takie siodełko jest dopuszczone przez daną linie lotniczą i zażądać najlepiej pisemnego potwierdzenia.

Dzieci 1 do 4 latek
Czyli grupa dzieci pomiędzy ca. 10 a 20 kg i maksymalnie 1m wzrostu ma dość dobrą alternatywę CARES, czyli pas ważący około 500g. Pas ten przytrzymuje nie tylko biodra, ale i ramiona i połączony jest dodatkowym pasem na piersiach dziecka. Pod warunkiem, że dziecko ma osobne siedzenie. Taki pas kosztuje w Niemczech około 80 Euro.
Ile bezpieczeństwa tak naprawdę mamy, tego nie można powiedzieć. Nawet jazda autobusem, pociągiem czy samochodem, gdzie dziecko jest prawie cały czas zapięte, jest niebezpieczna. Każdy musi jednak się zdecydować, w jakiej formie podróżuje, to także ze względu finansowych.

Jedna uwaga do wpisu “Jak naprawdę niebezpieczne są dla niemowlęcia LOOP BELT w samolocie?

  1. Pingback: Urlop z dzieckiem. Na co zwrócić szczególną uwagę.  | mamawie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s