Egzema i Neurodermites, co to jest i skąd się wzięły

 

Choroba  Neurodermietes, tą nazwę choroby skóry słyszy się coraz częściej. Albo dotyka nas samych, naszych dzieci, albo dzieci naszych znajomych. Jak można jaj najlepiej zapobiec, i czy w ogóle można..

Eczema on the kid's hand

Eczema on the skin of the kid’s hand

lekarz-dermatolog.pl

Nazwa i początki Neurodermities sięgają początku 19 wieku i właściwie jest to egzema, czyli atopowym zapaleniem skóry. Tam gdzie występuje egzema jest bardzo łatwe do stwierdzenia, skóra jest sucha, zaczerwieniona i podrażniona. Mogą powstać na tych miejscach strupy i swędzieć, szczególnie nocą. Takie miejsca na skórze mogą być mniejsze lub większe aż po całe ciało.  Jest to przypadłość zaliczana do atopowych chorób skóry, wywołana genetycznie uwarunkowaną nieprawidłową reakcją immunologiczną. Schorzenie dotyka od 0,25 do 20% populacji, u ok. 40% dzieci choroba ustępuje z wiekiem. U pozostałych chorych zdarzają się nawroty w wieku dorosłym. Znaczącą rolę w rozwoju atopii odgrywają skłonności genetyczne. Jednak sposób dziedziczenia i rodzaj haplotypu biorącego udział patogenezie schorzenia nie zostały dotychczas dookreślone.

 

Neurodermites nie zagraża życiu jest jednak bardzo uciążliwy i powinno się przebieg choroby konsultować z lekarzem. Chorobę można łagodzić odpowiednimi maściami lub nawet dietą. Ważne jest, aby chorych miejsc nie drapać na tyle ile to jest możliwe. Czasami chłodzenie swędzących miejsc specjalnymi okładami z apteki jest również bardzo pomocne.

 

Neurodermitis czsami przychodzi, potem zanika na jakiś nieokreślony czas i znów powraca, zawsze należy skonsultować wysypki egzemy z lekarzem.

 

Szczególnie niemowlęta po 3cim miesiącu życia i dzieci są potencjalnymi pacjentami z neurodermitis. Przyczyną jest cieniutka niedojrzała skóra dziecka, a także jak niektórzy, twierdzą zbyt częste mycie dziecka, jednak dokładny powód występowania neurodermitis nie jest znany. W każdym razie jest to pewna nadwrażliwość skóry. U niemowląt typowe miejsca gdzie występuje egzema to głowa, powieki, kolana, łokcie a także dłonie i stopy.

 

Naukowcy stwierdzili pewien związek występowania neurodermitis ze stresem, brakiem snu czy problemami rodzinnymi.

Więcej na wikipedia atopowe zapalenie skóry.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s