Jak i jak długo można przechowywać mleko matki?

Jak najbardziej ściągnięte mleko można podawać niemowlęciu. Powody, dlaczego mamy ściągają mleko są różne, np., mama musi wziąć lekarstwa, niemowlę nie ściąga wszystkiego lub mama musi na jakiś czas rozstać się z niemowlęciem.

woreczki-do-przechowywania-pokarmu

świat rodziców.pl

Ale jak prawidłowo ściągnięte mleko, w temperaturze pokojowej jak i w lodówce?

Z reguły nie ma przeciwskazań, aby przechowywać mleko. Nawet mleko matki można dłużej przechowywać niż gotowe, proszkowe mleko dla niemowląt. O czym należy pamiętać to mycie rąk przed ściąganiem mleka, aby bakterie nie dostały się do pożywienia.
Prawidłowe przechowywanie zaczynamy poszukaniem odpowiedniego pojemnika: specjalnych plastykowych woreczków na mleko czy szklanych buteleczek do mleka dla dzieci. Woreczki, które używamy do zamrażania żywności nie bardzo się nadają, ponieważ mogą posiadać, dodatkowe substancje, które nie są wskazane dla niemowląt.
Generalnie mleko powinno być ściągnięte, w ramach możliwości, bezpośrednio do pojemnika, w którym będzie przechowywane, zamrożone mleko. Nie należy się dziwić, jeżeli mleko mamy ma kolor z odcieniem lekko brązowym, niebieskim czy różowym. Duży wpływ na kolor mleka ma nasze odżywianie *np. buraki, czy też lekarstwa. Jeżeli odstawimy mleko na dłużej, oddzieli się warstwa tłuszczu. Przed podaniem niemowlęciu mleka, należy ostrożnie mleko wymieszać.

Jak długo może stać mleko mamy w temperaturze pokojowej?

Jeżeli mleko ma być podane niemowlęciu w następnych godzinach to wystarczy, że je przykryjemy i w ten sposób oszczędzimy sobie podgrzewanie mleka. Świeże mleko matki może stać w temperaturze pokojowej 16 do 29°C do 3 do 4 godzin, niektórzy nawet twierdzą do 6 czy 7 godzin. Po tym czasie należy spożyć mleko i nie schładzać czy zamrażać. Szczególnie w lato należy zwrócić uwagę na przechowywanie mleka, w chłodzącym boksie temperatura wynosi średnio 15°C, co oznacza mleko może być prawie do 8 godzin tam przechowywane. Więc nic nie stoi na przeszkodzie zrobić dłuższą wycieczkę.
Mleko, które już wcześniej było zamrożone, po odmrożeniu należy je przechowywać nie dłużej niż 3 do 4 godzin.

Jak długo można przechowywać mleko w lodówce?

Ważne, aby mleka nie przechowywać w lodówce w schowkach na drzwiach. Nie należy stawiać gorących potraw, garnków itp. W pobliżu mleka. W takich warunkach można przechowywać mleko prawie cały tydzień. Odmrożone mleko należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 12 godziny po odmrożeniu.

Jak najlepiej zamrozić mleko matki?

Podczas mrożenia, mleko matki traci, co prawda niektóre witaminy, ale jest ciągle jeszcze bardziej wartościowe jak mleko proszkowe. Takie witaminy jak witamina A, E oraz B, tłuszcz, laktoza, cynk pozostają nienaruszone. Antybakteryjne działanie mleka generalnie pozostaje w mleku przez około 3 do 4 miesięcy. Przy temperaturze -17C mleko można przechowywać mleko bez problemu do 6 miesięcy, a niektórzy uważają nawet do roku. Mleko podczas zamrożenia zmienia swoją objętość, więc należy pamiętać, aby nie napełniać pojemników do pełna.

Generalnie piją niemowlęta 60 do 120 ml na jeden raz, dlatego przed zamrażaniem należy wziąć pod uwagę porcjowanie mleka, które chcemy zamrozić.

Mleko, które zostało ściągnięte w ciągu ostatnich 24 godzin i było przechowywane w lodówce w temperaturze 4 do 6°C może być jeszcze zamrożone.

Jak najlepiej odmrażać mleko matki?

Ważne jest, aby zamrożone mleko matki ostrożnie odmrażać, tzn, najlepiej nie podgrzewać, nie używać mikrofalówki, ponieważ te najważniejsze składniki, jakie posiada mleko, mogą ulec zniszczeniu. Co powoduje, że bakterie rozmrażają się szybciej w takim mleku, albo mleko jest za ciepłe dla niemowlęcia.

Najlepiej rozmrażać mleko w lodówce w zamkniętym jeszcze pojemniku, w ciągu 24 godzin powinno być odmrożone i spożyte. W temperaturze pokojowej naturalnie ten proces jest szybszy, ale należy pamiętać, aby mleko podać dziecku natychmiast po rozmrożeniu.
Jeżeli chcemy naprawdę szybko mleko odmrozić możemy to zrobić pod bieżącą wodą o temperaturze około 37°C. Raz odmrożone i podgrzane mleko należy od razu spożyć, resztę wyrzucić i w każdym razie nigdy ponownie nie zamrażać! Jako typ, można je użyć do kąpieli niemowlęcia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s