Niebezpieczeństwo nawet po 72 godzinach, czyli co to jest zachłyśniecie wtórne?

Niedługo wakacje, pora urlopów, także czas nad wodą i kąpieliskach. Często dochodzi w tym czasie do wypadków, także utonięć. Jeżeli dziecko wpadnie do wody, po czym zostanie uratowane i wszystko wygląda dobrze, to mimo wszystko niebezpieczeństwo ciągle jeszcze jest, nawet 24h po wypadku może dojść do problemów z oddychaniem czy z krążeniem.
Na szczęście nie trzeba panikować, taki przypadek zdarza się w tylko w 10% wszystkich tonących.

swimmingbaby650

Diving

dzieci.pl

Sama byłam ratownikiem wodnym na kąpieliskach w Gdańsku nad morzem Bałtyckim, widziałam przeróżne wypadki, nieuwaga rodziców, ignorowanie poleceń ratowników, wypływanie w morze na dmuchanych materacach czy udary słoneczne, alkohol itd. Przypadków było wystarczająco, ale najczęstszymi przypadkami, co mogę potwierdzić z mojego doświadczenia, są dzieci. Nie potrafią one przewidzieć zagrożenia, nadchodząca fala to dla nich zabawa, czasami niestety śmiertelna…

Prawie każdy z rodziców coś słyszał o wtórnym utonięciu, wiadomo jest, że dziecko po takim wypadu powinno być skontrolowane u lekarza i obserwowane przez następne minimum 24 godziny. Zachłyśniecie wodą może prowadzić do rozedmy płuc, obrzęku płuc, zapalenia płuc, co może prowadzić do problemów z oddychaniem i niedoboru tlenu w organizmie, a w konsekwencji do śmierci. Taki stan nazywa się ARDS acute respiratory distress syndrome. Można utonięcie wtórne nazwać także powikłaniami po utonięciu, bo jest to właściwie konsekwencja po wypadku.

Na co zwracać uwagę po wypadku?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kaszel, przyspieszone oddychanie, usta mają kolor fioletowy, dziecko się dziwnie zachowuje albo ma jakieś nieokreślone dolegliwości należy jak najszybciej udać się do szpitala.
Utonięcia to drugi z powodów śmierci niemowląt i dzieci. European Child Safetz Alliance ECSA, twierdzi, że dzieci do dwóch latek najczęściej toną w wannie do kąpieli. Starsze dzieci 1 do 3 latek wpadają do ogrodowych studni, bagna czy stawików. U dzieci między 2-gim a 6-stym rokiem życia utonięcia zdarzają się w otwartych wodach, od 6-stego roku życia w basenach i na kąpieliskach.

Utonięcia suche

Dziecko poniżej 3ego roku życia może już utonąć w 5cio centymetrowej wodzie. Dzieci toną cicho bez wydawania jakichkolwiek odgłosów. Jak to przebiega? Dzieci wpadając do wody, zatrzymują powietrze, drogi oddechowe są zamknięte, do płuc nie wpada nawet ani jedna kropla wody. Dziecko udusi się nie poruszając się ani wydając jakichkolwiek odgłosów. Przez co rodzice nawet nie zauważą jak ich dziecko tonie. Taka śmierć może się zdarzyć w wannie do kąpieli z niewielką ilością wody.

Dlatego nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki przy żadnej wodzie!

Więcej na stronie  centrum ratownictwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s