Jak motywować nastolatków do nauki?

 

zbuntowany-nastolatek

edukuj.pl

Dla dorastających dzieci częściej wszystko jest ważniejsze jak nauka. Większość poddaje się już ze względu na stres i tempo, jakie panuje w szkole. Niemiecka naukowiec ds. wykształcenia Petra Buchwald tłumaczy jak najlepiej zmotywować nastolatków do nauki.
Oceny na świadectwie mają ogromną rolę na to, jaką drogą dalej pójdziemy, niestety nastolatkowie mają różne ważne rzeczy do załatwienia, wszystko jest ważniejsze od szkoły i nauki.

Jaki jest powód, że dzieci nie mają ochoty się uczyć?

Samo dojrzewanie jest już powodem. Nastolatkowie starają się uniezależniać od rodziców, szukać swojej tożsamości, interesować się inną płcią. Jest to długi proces, zajmujący także dużo czasu. Dzieci w wieku dojrzewania nie mają czasu na obowiązki.
Szkoła to domena dorosłych, a nastolatkowie chcą sami rządzić, dlatego dystansują się od niej. Niestety każdy się uczy dla siebie nie dla szkoły. Droga do zrozumienia tego i przejęcia odpowiedzialności za siebie to długi proces.

Jak rodzice mogą dzieci wspierać w tej drodze i motywować dzieci do nauki?

Niestety jest nam czasami bardzo ciężko wcielić się w ich sytuację. Mimo ich przeciwstawiania się czy rebelianckiego zachowania, potrzebują oni naszej miłości, opieki i zrozumienia. Co nie oznacza także wyznaczania im granic. Najważniejsze jest pozostać z nimi w bliskim kontakcie. I czy w ogóle rodzice potrafią z dojrzewającymi dziećmi komunikować.

Rozmawiając z dziećmi czy rozmawiamy o tym samym i tym samym językiem?

Często dochodzi do nieporozumień między rodzicami i dziećmi z powodu złej komunikacji. Rodzice rozmawiają z dziećmi często tak samo jak kilka lat wcześniej, ale to nie funkcjonuje, bo dzieci są prawie dorosłe. Należy popracować nad formą, jaką chcemy z dziećmi komunikować. Musimy poszukać nowej drogi komunikacji do dorastających dzieci.
Forma „jak… to..” często, powoduje jeszcze więcej sprzeciwu. Lepiej może powiedzieć: „jeżeli przyjdziesz punktualnie, nie będę miała problemu z zaufaniem tobie jak będziesz wychodził następnym razem”. Takie zdanie motywuje zamiast denerwować. Niestety dobrego wychowania dzieci nikt nas nie uczył i często powielamy techniki jak nas wychowywano.

Jeżeli zareagowaliśmy czasami nie tak jak chcieliśmy, możemy zawsze powiedzieć, dlaczego się denerwujemy i dlaczego z naszej strony dochodzi do takiej reakcji. Zachowujemy przez to nie tylko twarz, ale i wygrywamy naszą suwerenność wobec dziecka.
Czytaj wiecej: superkid.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s