Co pomaga najlepiej na zranione brodawki? 

 

karmienie-piersia-zastoj-pokarmu-obrzek_344405

mjakmama24.pl

Niestety tylko dla nielicznych mam karmienie piersią jest od samego początku bezbolesne. Krwawiące i poranione brodawki niejedną mamę zniechęcają do karmienia piersią, ból jest po prostu nie do wytrzymania. Co może pomóc przy bolących brodawkach przedstawiam w poniższym artykule.

Jeżeli karmienie piersią jest już bolące to przyczyną prawdopodobnie jest już złe ułożenie dziecka podczas karmienia.  Podczas pierwszego okresu karmienie może być naprawdę bolesne i zniechęca wiele mam do ponownych prób. Co należy zrobić, aby jak najszybciej złagodzić ból podczas karmienia?

Po pierwsze należy zmieniać pozycję podczas karmienia, aby to samo miejsce nie było ciągle podrażnione. Po kąpieli smarowanie brodawki roztworem z soli (0,9%) jest bardzo pomocne i zapobiega rozmnażaniem się bakterii na zranionej brodawce. Można taki roztwór kupić w aptece lub zrobić samemu w domu: potrzebujemy do tego 1 łyżkę stołową soli kuchennej (ca 4g), którą rozpuszczamy w 0,5 L ciepłej wody. Taki roztwór należy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce nie dłużej niż 3 dni.

Wiele mam mają bardzo dobre doświadczenie z maścią lanolinową. Nie kosztuje wiele i nie trzeba jej usuwać przed karmieniem piersią, jest nieszkodliwa dla niemowlęcia.

Także znane są Multi Mam Kompresy, które można schłodzić przed użyciem, co wzmaga ich działanie.

Hydrogel Pads są, co prawda mocniejsze przy bólach brodawek, jednak czasami mogą prowadzić do infekcji.

Stara metoda cynkowe nakładki, można używać częściej a nawet je dezynfekować.  Wiele położnych ma dość duże doświadczenie z nakładkami, więc warto je zapytać.

Silikonowe nakładki chronią także brodawki podczas noszenia biustonosza. Zranione brodawki przyklejają się do biustonosza i podczas ścigania go rani się ponownie skórę na brodawce.

Terapia laserowa w szpitalu jest oferowana w niektórych szpitalach. Jednak 100% działanie tej terapii nie jest udowodnione, jest ono też odpłatne w Niemczech kosztuje około 3 do 5 min pro brodawkę 15 Euro za całą terapię. Ale jeżeli nic nie pomoże na pewno warto to spróbować.

Przerwa w karmieniu czasami jest nie unikniona należy w tym czasie mleko ściągnąć z piersi ręcznie lub za pomocą pompek do mleka. Ściągnięte mleko podajemy wtedy dziecku w butelce. Nie należy robić jednak dłuższej przerwy, ponieważ pompka nie wywołuje tworzenia się nowego mleka w piersi jak ssące niemowlę.

Jeżeli do mleka dostanie się krew ze zranionej brodawki nie ma żadnych przeciwskazań, aby dziecko karmić dalej.

Niepolecane metody

Alkoholowe rozwiązania, maści, kremy wysuszają tylko skórę, co może prowadzić do infekcji piersi.

Wazeliny zawierające parafiny są jak najbardziej niewskazane dla brodawek.

Kompresy z herbacianych woreczków, nie mają większego działania niż letnie kompresy z wody. Zostawiają jednak gorzki smak, czego nie lubią niemowlęta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s