Jak chronić niemowlęta i małe dzieci przed ukąszeniami komarów.

 

Lato zaczęło się pełną parą, wakacje też i co za tym idzie pobyt nad wodą, gdzie panuje raj dla komarów. Większość środków przeciw komarom nie nadaje się dla niemowląt. Co można najlepiej zastosować?

komar2

abckuracjusza.pl

W Europie nie jest to takie groźne jak pobyt w krajach gdzie komary przenoszą takie choroby jak malaria czy gorączkę tropikalna (dengue fever). Mimo wszystko chcemy chronić dzieci i niemowlę przed ukąszeniami. Skóra niemowlęcia jest bardzo cienka i chemiczne środki wchłaniane są bardzo szybko. Nawet dla dorosłych, szczególnie kobiet w ciąży i karmiących nie są polecane.

Środek na komary zawiera substancje, poprzez których zapach, komary są niezainteresowane ukąszeniem. Prawidłowo zastosowane środki mogą zmniejszyć ryzyko nawet o 75%.

DEET *Diethyltoluamid, według badań, ma najlepsze działanie przeciw komarom. Od jakiego wieku może być zastosowany ten środek, nie jest jeszcze jednoznaczne, liczne badania wskazują na różny wiek. Większość odradza jednak zastosowanie go w czasie karmienia i okresie ciąży oraz u dzieci poniżej 3 roku życia. Inne badanie natomiast polecają stosowanie go dopiero po 8 roku życia. W skrajnych przypadka prowadziło zastosowanie tego środka do zapalenia opon mózgowych. W każdym razie ilość i częstotliwość używania kremu nie jest obojętna, a także koncentracja DEET ma ogromną rolę.

Icaridin działa podobnie jak Deet, ale nie jest tak szybko wchłaniany przy skórę jak Deet. Najczęściej jest to środek stosowany dla dzieci powyżej 2-giego roku życia. Działa nie tylko przeciwko komarom, ale i także kleszczom. Dla dzieci poniżej 2giego roku życia niewskazane jest używanie Icaridin, ponieważ nie jest dokładnie zbadane działanie na małych dzieciach i niemowlętach. Dla karmiących mam i kobiet w ciąży nie ma przeciwskazań do używania preparatów z tym środkiem. Ja osobiście mam bardzo dobre doświadczenia z produktami AUTAN.

Dla dzieci od 1szego roku życia. 

Ethyl/Butylacetylaminopropionate *EBAPP działa podobnie jak Deet, ale krócej. Nie zawiera tyle trucizny, co Deet i Icaridin, ale dzieła także przeciwko pszczołom i osom! EBAPP znany jest i stosowany od ponad 20 lat i jak dotąd nie wskazano na jakiekolwiek uboczne działanie. Można go używać już na małych dzieciach od pierwszego roku życia.

Poza środkami chemicznymi istnieją także środki roślinne przeciwko komarom.

Na szczęście istnieją roślinne preparaty zawierające takie rośliny jak Citronella, olej z drzewa herbacianego, lawenda, bodziszek czy goździki. Nie są one jednak tak skuteczne jak chemiczne preparaty. Po za tym należy liczyć się z możliwością występowania alergii na poszczególne rośliny wywołane dodatkowo działaniem słońca.

Wyjątkiem jest CITRIDIOL *PMD należący do olejków eterycznych pochodzących z rodzaju eukaliptusa rosnących w Chinach.

Środki przeciwko komarom zawierają poza tym syntetyczne PMD. W działaniu podobne jak ICARIDIN. Niestety do dziś przeprowadzono niewystarczająco dużo badań i ten środek dopuszczony jest dla dzieci od 3-ciego roku życia.  W Kandzie na przykład jest PMD jest stosowany jako alternatywa dla osób mających alergię na inne chemiczne substancje.

Udowodniono, że działanie takich substancji jak tłuszcz kokosowy działa skutecznie przeciw komarom i jednocześnie jest dobrze przyjmowany przez skórę.

Jaki środek użyjemy zależy od nas, a także od miejsca gdzie przebywamy z dzieckiem. W rejonach zagrożonych malarią czy gorączką tropikalną instytucje i lekarze medycyny tropikalnej polecają używanie skutecznych środków przeciw komarom, ponieważ ryzyko jest dużo większe, aby się zarazić poprzez ukąszenie komarów niż cierpieć z powodu środków ubocznych wywołanych poprzez środki na komary. Amerykańska Akademia Pediatryczna poleca używanie podczas pobytu w regionie zagrożonym malarią dla niemowląt od 2-giego miesiąca życia Deet a także Icaridin, natomiast kanadyjski urząd do spraw zdrowia oraz francuski instytut medycyny tropikalnej natomiast od 6-stego miesiąca życia.

Każdy musi jednak sam zdecydować. W każdym razie należy nie smarować dzieci na dłoniach, aby środki przeciw komarom nie dostały się do oczu dziecka.

Elektryczne środki i sprays przeciwko komarom.

Różne sprays oraz inne środki zawierają syntetyczne substancje wywołujące zmiany w zachowaniu a także stany nerwowe. Nie należy ich umieszczać nigdy w pomieszczeniach gdzie śpi i przebywa dziecko.

Naturalne środki ochronne.  

Do naturalnych środków ochronnych przeciwko komarom należy siatka umieszczona w oknach czy ponad łóżeczkiem dziecka. Sypialnia powinna być chłodniejsza niż reszta pomieszczeń. Komary nie chętnie lecą z ciepłego pomieszczenia do zimnego. Dodatkowo dzieci powinny unikać otwartych pojemników z deszczową wodą, śmieciami czy grządek z kwiatami w ogrodzie.

Światło także przyciąga komary, należy więc wietrzyć pokój przy zgaszonym świetle. Kolorowe ubrania, perfumy, zapachowe mydła czy też kremy przyciągają najróżniejsze insekty.

Długi rękawek, długie spodnie i czapeczka na głowie jest już pewną ochroną dla dziecka.

2 uwagi do wpisu “Jak chronić niemowlęta i małe dzieci przed ukąszeniami komarów.

  1. Pingback: Jakie pieluszki nadają się najlepiej do pływania? | mamawie

  2. Pingback: Urlop z dzieckiem. Na co zwrócić szczególną uwagę.  | mamawie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s