Jak przygotować zdrowe, proste i zróżnicowane śniadanie do szkoły i przedszkola?

 

Śniadanie daje siłę i energię, wpływa na koncentrację. Tak samo jak dorośli dzieci maja różne upodobania. Jedne dzieci zaraz jak wstaną maja wilczy apetyt, inne siedzą i obgryzają 15 minut swój tost z każdej strony jak mysz.

 

Owl made of bread and cheese on wooden background

Dzieci nie powinny iść do szkoły bez śniadania. Dlaczego drugie śniadanie w szkole jest takie ważne? Co powinno się znaleźć w zapakowanym przez nas prowiancie do szkoły?

Na pewno nie powinno zabraknąć pieczywa, owoców, napoju, może to być napój na bazie mleka. Dla tych, którzy już w domu spożywają większe śniadanie, wystarczyć mogą owoce, czy pokrojone warzywa. Śniadanie nie powinno być zbyt obfite, ponieważ może z jednej strony obniżyć koncentrację oraz apetyt na obiad.

Dzieci nie należy zmuszać do śniadania

Niektóre dzieci nie mają naprawdę rano głodu, jednak bez śniadania nie powinny one wychodzić do szkoły. Wszystko, co nie trzeba gryźć jest łatwiej przełknąć, małym niejadkom. Porcja mleka, np. ciepłe kakao, płatki z mlekiem, zmiksowane owoce z mlekiem oraz inne podobne smakołyki, które lubi dziecko warto mu zaproponować. Najlepiej obudzić malucha wcześniej, usiąść z nim do śniadania i trochę apetytu na pewno też się znajdzie.

 Smaczne i zdrowe śniadanie, czego nie powinno zabraknąć w szkolnym prowiancie?

Badania wykazały, że co siódme dziecko idzie do szkoły bez śniadania. Dla szkolnych i przedszkolnych dzieci śniadanie jest najważniejszym posiłkiem. Najlepszym rozwiązaniem jest mieszanka z produktu pełnoziarnistych, mlecznych i świeżych owoców. Biały chleb z marmoladą czy Nutellą, tłusta kiełbasa niestety tylko obciąża organizm i osłabia koncentrację. Należy się trzymać zasady: im mniej przetworzony produkt tym lepiej, mam na myśli tu mortadelę, pasztety itp.

Dlaczego pszenne i pełnoziarniste produkty?

Szczególnie w chlebie żytnim i pełnoziarnistym znajdują się witaminy i minerały. Pół ziarnisty chleb jest też ok, ale powinien zawierać minimum w 50% pełno ziarnistą mąkę. Zawierają one potrzebny jelitom błonnik pokarmowy, wspomaga nie tylko trawienie, ale i dziecko jest dłużej syte. Należy też zwrócić uwagę na zawartość soli w chlebie, najlepsza jest sól z odrobiną jodu, co ma dobry wpływ na przeciwdziałanie próchnicy zębów.

Frühstückstisch/continental breakfast

Rezepte-und-tipps.de

Masło czy margaryna, kiełbasa czy ser?

Masło jest mniej przetworzone, więc jest właściwe lepsze niż margaryna dla dzieci. Na chlebie może być ser, który należy do mlecznych produktów i zawiera dużo wapnia. Pokrojone w cienkie plastry szynki są także jak najbardziej polecane. Nutella powinna być jednak wyjątkiem. Zęby powinny być po śniadaniu dobrze umyte

Ulubione musli

Niesłodzone musli są najlepsze, ale nie zawsze najsmaczniejsze dla dzieci. Świeże owoce, a szczególnie banany zawierają wystarczającą ilość cukru, aby osłodzić musli, odrobina miodu i mleko uzupełniają resztę. Im bardziej kolorowe tym lepsze.

Mleko może być zastąpione mlecznymi produktami takimi jak ser, twaróg czy jogurt. Jeżeli dziecko nie lubi samego mleka może być podane jako kakao. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zawartość cukru w gotowym, proszkowym produkcie.

   Napoje do szkoły

Mogą to być różne napoje mleczne, może nie koniecznie latem, ale najlepsza jest naturalnie woda mineralna, ziołowa lub owocowa herbata. Czyste soki zawierają dość dużo cukru i nie są najlepszym rozwiązaniem na złagodzenie pragnienia.

schule130~_v-img__16__9__xl_-d31c35f8186ebeb80b0cd843a7c267a0e0c81647

BR.de-Schule

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s