Temat tabu- czy rodzice kochają wszystkie swoje dzieci tak samo?

 

Nikt się nie chce przyznać, ale badania dowodzą, ze w większości rodzin istnieje ulubione dziecko i tzw. czarna owca. Jakie konsekwencje ma to na stosunki rodzinne dowiecie się w poniższym artykule.

 

df298756bb2ead6fdff3b72b089c23fe,640,0,0,0

mamadu.pl

 

Większość rodziców neguje, że maja ulubione dziecko, ale prawda jest taka, ze po cichu faworyzowane jest jedno z dzieci. Powodem może być podobieństwo do rodzica, albo faza w życiu dziecka, która szczególnie podoba się rodzicom. Tak długo jak jest to przejściowe faworyzowanie jednego z dzieci, to nie ma znaczenia. Jeżeli jednak trwa to dłużej, a może nawet cale życie, to istnieje prawdopodobieństwo, ze wasze dziecko czy dzieci będą czuły to nierówne i niesprawiedliwe traktowanie. Co powoduje, że bardziej się kocha ulubieńca? Jak sobie z tym poradzić?

Należy się zastanowić w spokoju czy nas to dotyczy, przenalizować poszczególne sytuacje, zapytać najbliższych jak oni nas widzą. Jeżeli nas to dotyczy należy natychmiast to zmienić!!

Czy rodzice kochają swoje wszystkie dzieci tak samo?

Większość rodziców faworyzuje jedno ze swoich dzieci, czy to jest najstarsze dziecko czy też najmłodsze. Rodzicom nie zawsze jest łatwo sprawiedliwie zdecydować. Badania przeprowadzone przez Martine Stotz w Niemczech dowodzą, że już przy przeprowadzeniu ankiety z zapytaniem o takie samo traktowanie rodzeństwa przez rodziców, rozbieżności miedzy rodzicami a dziećmi są ogromne. 40% dzieci uważa, ze w rodzinie istnieje ulubione dziecko, natomiast aż 80% matek czuje większe więzy z jednym z dzieci!

Na pytanie, dlaczego tak jest padają najróżniejsze odpowiedzi i powody. Istnieje naturalnie uprzedzenie, że najmłodsze dziecko jest zawsze faworyzowane, a średnie ma najczęściej najgorzej traktowane. Teraz już wiadomo, ze tak naprawdę mamy tu do czynienia nie z pozycja dziecka, ale z ogólnymi cechami charakteru. Na przykład jak dziecko się dopasowało do rodziny i stosunków z rodzicami, czy spełnia ich wymagania.

Jaka cecha charakteru tworzy lepsze więzi z rodzicami? 

Tego niestety nie da się ogólnie powiedzieć, najczęściej są to cechy, które odpowiadają rodzicom, spełniają ich wyobrażenia o dziecku czy tez rodzinie. Jeżeli rodzice lubią sport a dziecko muzykę, to istnieje już od początku pewien konflikt. Tacy rodzice często nawet nie zauważą ze ich dziecko ma talent muzyczny!

Takie sytuacje mają negatywny wpływ nie tylko na mniej kochane dziecko, ale i także na ulubieńca! Najczęściej w badaniach zajmuje się dzieckiem odsuniętym, ale należy pamiętać ze ulubieniec czuje się za rodziców często cale życie odpowiedzialny, ciężar oczekiwań rodziców przytłacza ich, ciężko jest im prowadzić samodzielne życie, nie umieją sami decydować o ważnych sprawach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s