Jakie prace sezonowe są dozwolone od lat 13-, 15- i 18stu?

Pierwsze praca zarobkowa już jest możliwa od 13 roku życia. Prace sezonowe są możliwością zarobienia pierwszych własnych pieniędzy i nauczenia się czegoś nowego. Niektóre stają się bardziej samodzielne lub bardziej zmotywowane do nauki w szkole.  Nie wszystkie prace są jednak dla dzieci dozwolone, jakie i od ilu lat dowiecie się czytając ten artykuł.

kinderarbeit

Boy delivering newspapers

kribbelbund.de

 Wreszcie wakacje! Wreszcie nie ma szkoły! Wiele dzieci będą ten czas wykorzystywać dorabiając sobie w pracach sezonowych. Jakie prace są dozwolone dla dzieci zależy od ich wieku i jest dokładnie opisane w niemieckim JUGENDSCHUTZGESETZ (prawa chroniące dzieci i młodzież).

Jakie prace są dozwolone dla dzieci?

Dzieci poniżej 13 roku życia nie mogą w ogóle pracować, nawet w pracach sezonowych. Od 13 roku życia mogą zarabiać w prostych i lekkich pracach. Rodzice muszą wyrazić zgodę. Praca nie może przekroczyć 2 godzin dziennie i odbywać się po godzinie 18, czyli miedzy 8 a 18h wolno dzieciom pracować. W soboty i niedzielę także nie wolno dzieciom w tym wieku pracować.

Od 15-stego roku życia nazywa się dzieci i według prawa młodzieżą. Prawo zmienia się tu znacząco: Uczniowie miedzy 15 a 18 rokiem życia mogą pracować już do 40 godzin w tygodniu i maksymalnie do 8 godzin w ciągu dnia. Jednak po godzinie 20:00 nie wolno młodzieży pracować. Zaczynać mogą oni pracę nie wcześniej niż 6 rano. Praca w soboty jak i niedziele jest nadal zabroniona. Wyjątkiem jest gastronomia i zakładzie gdzie pracuje się na zmiany. Tam pracę mogą oni wykonywać nawet do 22:00 a nawet 23:00 i do tego także w Weekend. Należy jednak pamiętać, że muszą oni mieć 2 Weekendy w miesiącu wolne. Między zmianami musi być przynajmniej 12 godzin przerwy.

 Jakie prace są całkowicie zabronione młodzieży?

– prace przy niebezpiecznych maszynach (prasownicach, piłach czy frezarkach),

– praca akordowa,

– prace w gorących jak i zimnych czy mokrych warunkach,

– prace w hałasie, promieniowaniu czy wstrząsach

– prace z trującymi, palącymi czy żrącymi substancjami.

Od 18 lat młodzież jest już pełnoletnia i nie podlega pod prawa ochrony dzieci i młodzieży. Mogą oni zarówno w ferie jak i po szkole pracować. Prace sezonowe należą do znikomego zarobku i są wolne od ubezpieczenia socjalnego w Niemczech. Co oznacza wszystko, co zarobią mogą zatrzymać dla siebie☺ Pod pewnym warunkiem: nie mogą oni pracować więcej niż 50 dni w całym roku kalendarzowym, albo nie dłużej niż 2 miesiące na jeden raz. Jeżeli dziecko ulegnie podczas pracy sezonowej wypadkowi, albo w drodze do niej odpowiedzialny jest generalnie za to pracodawca. Należy jednak zwrócić uwagę, aby praca ta była w miarę dla dziecka bezpieczna, pozytywnie wpływała na dziecko i oczywiście, aby nie było ono wykorzystane.

Najniższa stawka

W Niemczech obowiązuje tzw. Mindestlohn (obecnie 8,50€ / za godzinę), czyli najmniejsza stawka jaką pracodawca musi zapłacić pracownikowi za godzinę. Dla młodzieży jednak ona nie obowiązuje. Jako rodzice powinniśmy się zatem sami zorientować czy nasze dziecko jest odpowiednio opłacone za wykonaną pracę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s