Od czego zależy dobry stosunek rodzice-dziecko?

 

Aby dzieci mogły emocjonalnie i kompetentnie iść przez życie, potrzeba im podstaw pozytywnego wychowania. Na czym to polega, jacy powinni być rodzice?

Wyluzowani, konsekwentni i kochający rodzice, takimi chcą być rodzice. Ale czy się zawsze udaje takim być? W chaosie dnia powszedniego, stresie i braku czasu jest to bardzo ciężkie. Ważne jest, aby mimo wszystko właśnie takim być! Pozytywne wychowanie to źródło sukcesów i szczęścia naszych dzieci, nie zapominajmy o tym!

1. Miłość i przywiązanie

Intensywne i pełne miłości stosunki do rodziców jest na pierwszym miejscu. Co nie oznacza, że trzeba być 24h osiągalnym i do dyspozycji. Także przy małych dzieciach, które czasami wręcz tego żądają, należy znaleźć równowagę. Jak będzie potrzeba bliskości zaspokojona, powstanie stabilne duchowe przywiązanie. Jak taka elastyczna smycz, na której trzymają się w pierwszych latach dzieci. Im bardziej będą się bezpieczniej czuły, tym pewniej siebie będą poruszały się w świecie. Aby więź była trwała. Rodzice powinni zadbać także o siebie, tzn. własne granice wyznaczać, szukać wewnętrznego spokoju. Może to być joga, jazda na rowerze, kolacja z partnerem. O czym zawsze dziecko powinno wiedzieć, czuć i słyszeć jest: cieszę się ze jesteś, że ciebie mam.

2. Cierpliwość 

Wspólne patrzenie na zwierzęta, czy pójście spacer po prostu spędzanie wspólnie czasu. Tendecje ida w dobrym kierunku, pytani rodzice chcą jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi dziećmi. Potrzeba dużo czasu, aby moc towarzyszyć dzieciom w ich przeżyciach i potrzebach. Pokazujemy w ten sposób jak należy się zachowywać wobec innych osób. Dzieci dopiero od 3 – ciego roku życia postrzegają siebie, jako osobę niezależną i od tego momentu chcą same o sobie także decydować. Jeżeli cos nie jest po ich myśli to powoduje to poczucie niezadowolenia i złości, takie uczucie towarzyszy nam potem przez cale życie.

3. Konsekwencja i jasność

U starszych dzieci potrzeba bycia samodzielnym może prowadzić to tzw. Przerwy w słuchaniu i wysyłaniu sygnałów. Oznacza to, że to, czego dzieci nie widza, nie biorą tego do siebie. Poleca się więc szukania kontaktu wzrokowego z dzieckiem i w jasnych krótkich zdaniach wyjaśnienia, o co nam chodzi. Niestety zdarza się często, że rodzice po prostu za dużo mówią.

4. Orientacja i bezpieczeństwo 

Dzieci zachowują się jakby były niewychowane i do tego są ciągle niezadowolone wtedy, kiedy brakuje im orientacji. Czują się niepewnie i nieprzywiązane do niczego, będą tak długo dokuczać aż rodzice będą mieli dosyć i pokażą granicę i wyższość.

Niestety dzieci zauważą natychmiast niepewność rodziców, kiedy ci nie wiedza jak postąpić czy zareagować. Doradca w wychowaniu dzieci Hans Berwagner uważa, że gdy dzieci robią z rodzicami co chcą, na lekcji i w szkole również oznacza to nic innego, jak szukanie orientacji i granic.

5. Wolność i zaufanie

Aby dzieci mogły rozłożyć skrzydła potrzebują przestrzeni. Ale jak im dawać przestrzeń jednocześnie budując więź? Dzieci potrzebują możliwości wyboru. Obojętnie czy to jest szkoła czy dom. Daje to poczucie, że można na życie samemu wpłynąć, coś zmienić. Buduje to pewność siebie i odwagę do podejmowania decyzji. Ważne jest zaufanie dzieciom, wiara w ich możliwości co inicjuje następne kroki w dalszym rozwoju. Brakuje takiego zaufania, pozostaje dziecko dużo w tyle poza swoimi możliwościami.

Poszukaj siebie!

rodzice_dziecko01rodzice_dziecko02rodzice_dziecko03-2rodzice_dziecko04rodzice_dziecko05rodzice_dziecko06rodzice_dziecko07rodzice_dziecko08

joemonster.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s