Jak nauczyć dziecko bezpieczeństwa na drodze do szkoły?

 

Rok szkolny właśnie się zaczął. Czytać, pisać i liczyć, nie tylko tego będzie się uczyło nasze dziecko w szkole. Już sama droga do szkoły to duże wyzwanie dla małych dzieci, a szczególnie pierwszoklasistów. Co możemy zrobić dla naszych dzieci, przede wszystkim trenować z nimi przeróżne sytuacje na ulicy. Jak należy się zachować.

mamawie-kinder-w-drodze-do-szkoly

badische Zeitung,de

Najmłodsi w ruchu drogowym.

6-cio i 7-mio latki dołączają do naszego ruchu drogowego, a właściwie dołączyły już 1 września. Niemiecki urząd statystyczny sporządził raport o najmłodszych. Niestety liczba wypadków z udziałem dzieci szkolnych wzrosła. Najczęściej miedzy 7-8 godziną rano, 13-14 oraz między 15-18 kiedy dzieci idą na zajęcia pozalekcyjne. Powodem są najczęściej przeoczenie nadjeżdżających samochodów.

Ze względu na ich psychiczny i psychosomatyczny rozwój najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego są szczególne zagrożeni. Niski wzrost nie pozwala im całkowicie ocenić sytuacji na ulicy. Do tego mają one problem z oszacowaniem odległości, w jakiej znajduje się samochód oraz prędkości, z jaka się on porusza. Nie koncentrują się zbyt długo i nie maja często całkowitej świadomości zagrożenia. Można to jednak w pewnym stopniu zmienić poprzez wspólne ćwiczenie drogi do szkoły.

Przede wszystkim należy wyszukać najbezpieczniejszej drogi do szkoły, nawet jakby miała ona być nieco dłuższa. Należy spróbować sobie wyobrazić drogę z perspektywy dziecka. Gdzie są najniebezpieczniejsze miejsca i na co musi ono tam zwrócić uwagę. Dzieci powinny przechodzić przez ulice tylko na przejściach dla pieszych.

W czasie ćwiczenia pytajmy dziecko o różne rzeczy, np. co zrobi jak zobaczy przyjaciół po drugiej tronie ulicy. Co zrobi jak samochód będzie daleko, w odległości 400m, co zrobi jak jeszcze nie jest na przejściu a zielone światło się już zapali itd. Dajmy się na koniec przeprowadzić dziecku przez ulice. Pytajmy go i dajmy mu się zastanowić i wytłumaczyć, dlaczego postąpi tak a nie inaczej.

Stale reguły przy przechodzeniu przez ulicę

Może to być np. nie stanie zbyt blisko jezdni jak się czeka na zielone światło, nie wychodzić na ulice pomiędzy parkującymi samochodami (ze względu na niski wzrost nie widać dzieci wychodzących za samochodów), czerwone światło oznacza zawsze stop, zawsze. Na przejściu dla pieszych bez świateł, wyciągnąć rękę i pokazać ze się chce przejść przez przejście. Na zielonym świetle upewnić się czy na pewno nie nadjeżdżają jakiś pojazd. Jeżeli dziecko musi przejść przez jezdnię gdzie nie ma świateł ani przejścia dla pieszych, należy się zawsze upewnić czy nic nie nadjeżdża.

Założyć jasne reflektujące ubranie

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest to bardzo ważne. Odblaskowe tornistry, kurtki czy buty są na pewno dobrym rozwiązaniem.

W pierwszych tygodniach należy dziecku towarzyszyć, po jakimś czasie powinno dziecko już sobie samo dawać radę, albo w otoczeniu innych dzieci. Daje to poczucie odpowiedzialności i pewności siebie.

Najgorsze, co może być to chyba zawożenie dzieci do szkoły samochodem. świeże poranne powietrze dobrze robi każdemu. Jeżeli już musicie dziecko zawozić do szkoły, parkujcie jak najdalej, aby chociaż kawałek mogło się samo przejść, spotkać kolegów po drodze i wspólnie wejść do klasy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s