Jak wychować dzieci sukcesu?

 

Amerykańska profesor prawa Amy Chua (48l) napisała książkę „Matka sukcesu”, kontrowersyjna książka na temat jej metod wychowania. Jej córki nie mogły nigdy nocować u koleżanek, oglądać telewizji ani przynieść do domu gorszej oceny niż bardzo dobra. Książka ta to wielka debata o zachodnich metodach wychowawczych.

mamawie-amy-chu

madonna.oe24.at

Dzieci mogą tylko poprzez przeżycia sukcesu wyrosnąć na szczęśliwych i pewnych siebie ludzi, jest to teoria wychowania Amy. Sama wychowała się w Ameryce w rodzinie chińskich emigrantów. Studiowała i promowała na Harvardzie. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie Yale. W swojej książce opisuje jak wychowuje swoje dwie córki Sophia (18l) i Louisa (15l), z chińską surowością i surowo postawionym celem na najwyższe osiągnięcia w szkole i wychowaniu muzycznym.

Tylko przez najcięższą pracę będzie się szczęśliwym człowiekiem sukcesu.

Sophia miała dopiero 9 lat jak wygrała swój pierwszy konkurs pianistyczny.  Krótko później miała możliwość wystąpienia w najpopularniejszej Sali koncertowej USA Carnegie Hall. Aby jej córka mogła tak daleko zajść, stoi za tym Amy ciężka praca.  Wraz z mamą Sophie ćwiczyła codziennie 90 min, nie opuszczając ani jednego dnia. W dni jak odbywały się lekcje muzyki, gra trwała dwa razy tyle.

„Jesteś okropną matką” mówiły córki. 

Oczywiście nie zawsze przebiegało jak Amy tego sobie życzyła. Najmłodsza córka nie była tak dobra jak jej siostra. Po zmianie instrumentu na skrzypce niestety stosunki pogorszyły się miedzy nimi, do momentu aż Louisa powiedziała : jesteś okropną, egoistyczną matką.  Amy zmieniła formę wychowania młodszej córki, ale nie oznaczało to lżejszej pracy dla Louisy.

Chińska musztra przeciw światowi zachodniemu. 

W swojej książce Amy tłumaczy, ze chińskie wychowanie to wkuwanie na pamięć, ćwiczenie, najlepsze oceny. Nie akceptuje ona zachodniego podejścia rodziców, którzy mówią: oceny i szkoła to nie wszystko, nauka musi robić przyjemność, dzieci powinny współdecydować co dla nich jest dobre. Autorka uważa, ze to tylko takie idealistyczne myślenie, że dzieci same wpadną na to, co dla nich jest dobre.

Często pytała córki: chcesz być średnia, nigdy nie będziesz zadowolona jak nie będziesz w czymś dobra, najlepsza. Amy uważa, ze szczęście osiąga się wtedy jak odnosi się sukces. Potwierdza ale również, ze każdy musi swojej drogi szukać sam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s