Jak budować dobry stosunek między tatą – dzieckiem

 

Aby przebiegał pomyślny stosunek pomiędzy ojcem a dzieckiem, ojcowie powinni przede wszystkim znaleźć czas dla dziecka, okazać uczucia oraz zapewnić bezpieczeństwo.

 

eltern-vater-sohn-300x262

Beziehungsarbeit.at

Mamy są najczęściej lepiej zorganizowane, ojcowie bardziej wyluzowani. Największą jednak różnicą między mamą a tatą, jest przy okazywaniu uczuć. Mężczyźni poprzez rzeczowe zachowanie tworzą pewien dystans, w którym czują się wolni. Uczą się od małego nie pokazywania uczuć i bycia samodzielnym. Problemy powinny być rzeczowo rozwiązane, a uczucia przeszkadzają tylko. Najczęściej tak jak ojcowie okazywali im uczucia przekazują je swoim dzieciom.

Ojciec powinien po prostu przytulać dziecko. 

Ojcowie powinni sobie pozwolić okazywać dziecku uczucia jak i samemu je okazywać, twierdzi niemiecki psycholog Michael Thiel. Bo tylko poprzez bliskość powstaje więź emocjonalna między ojcem a dzieckiem.

Amerykańscy i angielscy naukowcy zajmujący się uczuciami i bliskością Mary Ainsworth i John Bowlby zwracają uwagę na 5 punktów, które wpływają na bliski stosunek tata-dziecko:

  1. Ojciec jest emocjonalnie i w krótkim czasie dla dziecka do dyspozycji
  2. Rozumie sygnały dziecka i reaguje na nie
  3. Jeżeli dziecko nie czuje się bezpiecznie, zapewnia mu bezpieczeństwo i wsparcie
  4. Stosunek tata-dziecko polega na wzajemnym szanowaniu się i miłości
  5. Ojciec potrafi najlepiej w stosunku do dziecka zachować równowagę: być blisko, ale i na dystans; ciągle, ale i jednocześnie tylko przez chwilę.

Coraz więcej ojców w Niemczech ceni sobie tzw. Elternzeit, jest to okres, w którym ojciec ma prawo do pozostania z małym dzieckiem w domu, zamiennie z mamą.

Ojcowie powinni przede wszystkim sami okazywać uczucia

Czasami wystarczy opowieść na dobranoc. Córka uczy się obchodzić z uczuciami ojca, który jest pierwszym mężczyzną w jej życiu. Syn uczy się przy mamie jak zachowuje się mężczyzna wobec kobiety. Te stosunki mają ogromy wpływ na późniejsze związki z innymi ludźmi w życiu dziecka.

Ojciec nie powinien być ”lepszą mamą” dla dziecka. Od ojca oczekuje się najczęściej, że to on będzie wprowadzał w świat dziecko, od mamy, że jest osobą, która chroni dziecko, dba o jego zdrowie i jest przystanią gdzie można zregenerować siły. W każdym razie chłopcy jak i dziewczynki powinni od samego urodzenia nie tylko dostawać uczucia od mamy, ale i również od taty. Powstanie ścisłych więzi z tatą, jak i z mamą jest po prostu wziąć na ręce i przytulić, czasami więcej warte niż rozmowa. Dziecko rozwija w sobie przy ojcu okazującym uczucia, swój własny obraz o ojcu – jako emocjonalnego i osiągalnego, nosi go w sobie także w momentach jak jest mu źle.

Jedna uwaga do wpisu “Jak budować dobry stosunek między tatą – dzieckiem

  1. Pingback: Także bez taty można być szczęśliwym; dzieci mam samotnie wychowujących | mamawie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s