Czy kobiety powinny same decydować o cesarskim cięciu?

Naturalny poród czy cesarskie ciecie, czyli operacja? Czy może kobieta sama decydować jak chce urodzić dziecko? Czy powinna być to wspólna decyzja lekarza i kobiety? Jakie aspekty powinny być wzięte pod uwagę?

porod_naturalny

W Niemczech przychodzi na świat co trzecie dziecko poprzez cesarskie ciecie. W roku 2012 było to około 207.000 noworodków. Na początku lat 90 tych w Niemczech zniesiono ”obowiązek” rodzenia metodą naturalną i wiele kobiet decyduje się na cesarskie cięcie, a dokładnie liczba ta wzrosła w ostatnich 20-stu latach o 50%. Powody, dlaczego kobiety decydują się na cesarskie cięcie są nie zawsze medyczne. Wiele kobiet nie chce pozostawić porodu przypadkowi, chcą same decydować jak i kiedy. Niekiedy negatywne doświadczenie z poprzedniego porodu ma wpływ na taka decyzję. Zamiast zaufać naturze, wolą zaufać lekarzowi. Nowoczesna medycyna zapewnia bardzo duże bezpieczeństwo.

Cesarskie cięcie na życzenie? Czegoś takiego nie ma w Niemczech, kasy chorych nie przejmują kosztów porodu w takim przypadku. Pozostaje więc potwierdzenie przez lekarza potrzeby medycznej. Dlatego ile porodów tak naprawdę jest na życzenie pacjentki, jest ciężkie do określenia.

Więcej cięć cesarskich, więcej pieniędzy za poród?

Często mówi się w Niemczech, że lekarze nawet chętnie przeprowadzają cesarskie cięcie, ponieważ jest bardziej lukratywne dla szpitala niż normalny poród. Prawda jest, że kobiety w Niemczech coraz później rodzą dzieci i co za tym idzie, ryzyko podczas porodu także wzrasta. Zauważono także wzrost liczby cesarskich cięć u kobiet poniżej 25 roku życia. Często lekarze chcą uniknąć odpowiedzialności przy skomplikowanym porodzie czy porodzie bliźniąt.

Planowane i nieplanowane cesarskie cięcie.

Z medycznego punktu widzenia istnieje planowane i nieplanowane cesarskie cięcie. Planowane jest, kiedy poprzez chorobę matki, zagrożone może być życie dziecka lub mamy podczas porodu, kiedy matka zarażona jest wirusem HIV itd. Natomiast nieplanowane cesarskie ciecie jest, gdy poród się już zaczął kobieta ma bóle, ale dziecko jest źle ułożone, powstają komplikacje, dziecku grozi uduszenie się pępowiną lub niedotlenienie.

Cesarskie cięcie to operacja.

Należy o tym pamiętać i wiedzieć, że każda operacja to interwencja w naturę, która niesie za sobą pewne ryzyko, np. różne infekcje. Mama po cesarskim cięciu nie jest tak szybko w stanie normalnie się poruszać jak po naturalnym porodzie. Często dochodzą do tego problemy z karmieniem.

Takie uprzedzenia jak: raz cesarskie cięcie, zawsze cesarskie cięcie czy cierpi stosunek matka-dziecko,już od dawna nie są aktualne.

Co jednak jest ważne przy naturalnym porodzie? Hormony stresu takie jak adrenalina, endor;ny czy noradrenalina, które podczas porodu są wydzielane spełniają bardzo ważna role, zarówno dla matki tak jak i dla dziecka. Wspomagają na przykład krążenie u noworodka. Po za tym, podczas naturalnego porodu woda z płuc dziecka jest regularnie usuwana, podczas cesarskiego cięcia natomiast, często dochodzi do zachłyśnięcia się woda płodową i problemów z oddychaniem.

Ryzyko zachorowania na alergię jest znacząco wyższe u dzieci urodzonych poprzez cesarskie ciecie.

Wiele mówi za naturalnym porodem, ale i cesarskie cięcie ma swoje zalety. Dlatego ważne jest, aby

każdy dobrze przeanalizował swój przypadek i podjął dla niego najlepszą decyzje. Najpierw trzeba

mieć oczywiście możliwość podjęcia takiej decyzji.

Pomiędzy 2012 a 2016 rokiem, czyli po ponad 20 latach, wzrosła w Niemczech znów liczba porodów naturalnych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s