ABC jak dzieci powinny korzystać z socjalnych mediów?

Szczególnie w okresie dojrzewania socjalne media grają ogromna rolę. To tu. będzie własna

osobowość prezentowana i podziwiana, a także wiele prywatnych informacji zostanie ujawnionych, co też słusznie daje nam powód do zmartwień.

Rodzice powinni przede wszystkim wiedzieć, jakie media dzieci używają i jak się z nimi obchodzą, co w nich piszą i z kim. Jakie bezpieczeństwo daje dany program i jak dzieci potrafią się chronić w sieci.

abc

W okresie dojrzewania nie można się obejść bez Instagramu, snapchatu czy też Facebooka, chociaż ten ostatni nie jest już w Niemczech taki popularny wśród młodzieży. Zabranianie dzieciom używania socjalnych mediów nie ma moim zdaniem sensu, tak jak 15 lat temu telefonow komórkowych czy 50 lat temu telewizji. Dużo ważniejsze jest wyjaśnić do czego one służą i sztuką jest się z nimi obchodzić,

Obecnie mamy dużo przypadków które pokazują, że poprzez socjalne media można zrobić karierę czyli zostać zauważonym, a nawet można finansowo nieźle żyć, stało się to ich metodą zarabiania pieniędzy, mam tu na myśli rożnych internetowych Bloggerów.

Jak pomóc dziecku nauczyć się poruszać w świecie socjalnych mediów?

Najpierw trzeba się nauczyć samemu je obsługiwać… ale żarty na bok. Utwórzcie wspólnie z dzieckiem jego profil, pokarzcie, jakie zdjęcia można pokazywać, a jakie nie i wytłumaczcie  dlaczego nie. Można zaproponować dziecku, kiedy może używać socjalnych mediów, nie warto może od samego początku dawać dzieciom pełnego dostępu do internetu.

Używać opcji zabezpieczających profil.

Niestety przez wielu ignorowane zadanie, ale jakie ważne. Wiele programów proponuje przeróżne zabezpieczenia, ale często nie chce się czytać ustawień i wszystkiego zmieniać. Błąd! Należy i to dokładnie.

Oszczędnie podawać informacje na swoim profilu.

Nawet, jeżeli ustawimy prywatną sferę tak jak chcemy, nie daje nam to żadnej gwarancji że zdjęcia nie będą użyte do jakiś innych celów. Przykładem jest Facebook, który zastrzegł sobie, ze ma prawo do zdjęć, videos i innych naszych informacji (już przy zakładaniu tam konta wyrażamy na to zgodę). Co z nimi będzie robione tego się nie dowiemy. To, co jest drobnym drukiem napisane jest najczęściej najważniejsze.

Największe sekrety zachowujemy dla siebie

Tak jak w prawdziwym życiu. Kiedy jedziemy na urlop, gdzie aktualnie przebywamy powinniśmy informować naszych wirtualnych znajomych może z pewnym opóźnieniem, na przykład jak już wrócimy do domu?

Pomyślmy jak byśmy byli osobą publiczna i informując ciągle gdzie jemy właśnie obiad to możemy oczekiwać 200 fanów przed restauracja, którzy się na nas patrzą… chcemy tego?

Gry na Facebooku

Gry wyglądają niewinne, jednak mogą one wyłapywać informacje z naszego profilu. Jedną z

ważniejszych walut w dzisiejszym świecie są NASZE DANE! Gry często są na początku bezpłatne, jednak po jakimś czasie okazuje się, że tak nie jest.

Osoby, z którymi dzieci mają do czynienia na swoim profilu, powinny być znane dzieciom. Powinny się także kontaktować tylko z osobami, które znają. Jeżeli dziecko będzie przez kogoś zagadywane, należy zareagować. Prawie wszystkie profile w różnych mediach mają możliwość blokowania osób. Jeżeli to nie pomoże należy się zgłosić na policję.

Najlepszym mentorem dla naszych dzieci jesteśmy my sami. Jeżeli mamy konto na różnych portalach, to pokażmy dziecku jak my się z nimi obchodzimy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s