Lepsze oceny w szkole? Jak można to zrobić w prosty sposób już od dziś?

 

Jak to zrobić dowiecie się poniższym artykule. W szkołach zmienia się system tak często ze kazda generacja uczyła się w jakimś innym systemie, nie tylko w Polsce ale i w Niemczech również. Jeden wielki chaos. Podstawówki do czwartej klasy, potem gymnasium albo tzw Stadtteilschule- połączenie szkół zawodowych i gymnazium itd. Stres dla rodziców, dzieci i nauczycieli, że nie dadzą rady zrealizować programu. Trzeba więc dzieciom w tym chaosie pomóc.

maedchen-bessere-noten-557x313-1748052

maedchen.de

 Dzieci lepiej przygotowane do szkoły są bardziej wyluzowane, nie stresują się podczas lekcji i przyswajają lepiej nowy materiał. Efektywna nauka oszczędza czas i nerwy. Nie sztuka siedzieć godzinami przy biurku i nauczyć się może 40-50%. Stuka jest w krótkim czasie przyswoić 80-90% materiału i mieć czas na hobby i przede wszystkim dzieciństwo.

Wypróbowane najlepsze metody efektywnej nauki to:

1. Powtarzanie, powtarzanie i powtarzanie

Aby materiał się utrwalił należy go kilka razy powtórzyć. Najlepiej zacząć to już w ten sam dzień. Temat powinien być w odpowiednich odstępach czasu przyswajany oraz podzielony i „poukładany”: nie wszystko na raz. Aby nauka nie była monotonna powinno się nowe rzeczy porównać z już znanymi. Należy poruszyć wszystkie zmysły, aby lepiej utrwali się materiał, mam tu na myśli np. dany wyraz przedstawić na obrazku.

2. Ulubiony niemiecki system to „karteikastensystem”

Co to jest? Miałam osobiście z nim do czynienia, podczas nauki języków obcych, jest szczególnie dobry dla różnych form wyrazów i czasów. Polega on na tym, że w kartonie znajdują się małe oddzielne przegródki z wyrazami czy tez zadaniami. Na jednej stronie zapisane jest zadanie na odwrotnej odpowiedz. Jeżeli dziecko wyciągnie karteczkę i dobrze odpowie to ląduje ona w przegródce nauczone. Jeżeli nie, to zostaje w przegródce: do nauki.

3. Zaznaczanie

Jeżeli nie jest to książka, którą musimy zwrócić, to może dziecko markerem zaznaczać text, który jest najważniejszy i który należy zapamiętać. Przy następnej powtórce koncentruje się już tylko na tym zaznaczonym tekście.

4. Metoda Marktu – wymiany informacji

Metoda polecana do nauki w grupie. Każde dziecko uczy się innego tematu. Potem się spotykają i każdy opowiada o swoim temacie, inne dzieci zadają pytania. Metoda o wiele przyjemniejsza niż nauka samemu.

5. Robienie przerw

Nie tylko dzieci, ale i dorośli nie mogą się godzinami koncentrować, dlatego bardzo ważne jest robienie przerw, prawidłowych przerw. Badania mówią, że 5-7 letnie dziecko może się średnio koncentrować około 15 min, 8-9 latek około 20 minut, 10-12 latek już prawie 30 minut. Po takim czasie 5 minutowa przerwa z dużą ilością ruchu jest konieczna.

6. Post-it metoda

Nadaje się świetnie do nauki wyrazów. Na przykład karteczkę z napisem: door, cupboard itd. można nakleić na opisane przedmioty. Przy omawianiu danego tematu będą użyte wyrazy z karteczek w zdaniach.

7. Testing strategia

Jak sama nazwa mówi, przetestowanie w domu klasówki czy egzaminu. Egzamin powinien trwać tyle, ile będzie trwał prawdziwy egzamin, pytania powinny być formułowane w podobnej formie jak na egzaminie.  Wypracowanie powinno być także ocenione. Jak uważa niemiecki naukowiec w dziedzinie Nauki Prof. Klaus Fischer, jest to najlepsza metoda i strategia, aby dobrze napisać ważny egzamin.

8. Mindmapping

Polega na obrazkowym przedstawieniu tematu. Na środku kartki będzie napisany temat główny, inne tematy to odchodzące strzałki. W ten sposób możemy przedstawić całą strukturę ogromnego tematu i jest duża szansa, że nie pominiemy żadnego zagadnienia.

9. Plan nauki

Aby efektywnie się uczyć, potrzeba pewnego planu. Jeżeli mamy już datę, do kiedy musimy się nauczyć należy zaplanować sobie czas i tematy, jakie chcemy przyswoić. Do tego celu najlepiej w kalendarzu nanieść i czas i tematy, z jakich będziemy się przygotowywać. Nie wolno zapomnieć o zaplanowaniu przerw podczas nauki.

10. ściągawka

Sciągawka jest naturalnie zabroniona, ale jaka niezbędna do nauki. Na ściągawce piszemy automatycznie najważniejsze tematy i te, których po prostu nie umiemy i które musimy powtórzyć. Do tego podczas pisania ściągawki powtarzamy temat. Podczas egzaminu karteczka zostaje oczywiście w domu.

Nie tylko porady, jak się efektywnie uczyć prowadzą do sukcesu w szkole. Każdy z nas jest inny, dzieci też różnią się miedzy sobą, należy zatem, dopasować rytm nauki do osobowości dziecka.

Do następnego tygodnia!

2 uwagi do wpisu “Lepsze oceny w szkole? Jak można to zrobić w prosty sposób już od dziś?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s