Zima bez przeziębienia? Jak to zrobić?

 

U dzieci przedszkolnych przeziębienie występuje w roku około 10 razy, dorosłych 3 do 4 razy w roku. Cała zima bez przeziębienia? Czy to jest możliwe? Raczej nie, ale częstotliwość przeziębień można zredukować. Jak, dowiecie się czytając poniższy artykuł:

schnupfen-tipps-kinder-arzt

schnupfen.behandeln.at

Mycie rąk

Jest najważniejszą ochroną przed przeziębieniem. Szybkie spłukanie rąk niestety nie pomaga. Antybakteryjne mydło także nie jest koniczne. Wystarczy dokładne mycie rąk zwykłym mydłem, szczególnie między palcami i przy nadgarstkach.

Nie dotykać

Wirusy są wszędzie, na klamkach, zabawkach, telefonie i oczywiście na rękach. Z rak przenoszą się łatwo do nosa, oczu i buzi, dlatego szczególnie w tym okresie należy zwracać uwagę, aby nie dotykać rękoma buzi

Ubieranie na cebulkę

Jesienią i zima optymalne jest ubieranie na tzw. Cebulkę, czyli więcej różnych warstw, które można w każdej chwili zdjąć lub założyć. Należy pamiętać, aby nogi nie marzły.

Czapka i szalik

Wiele dzieci nie lubi ani czapki ani szalika i próbuje wszystkiego, aby ich nie nosić. Może warto zainwestować w czapkę i szalik z ulubionym wzorem, figurkami z bajek albo kolorami?

Wellness dla stop

Moczenie stop w gorącej wodzie (może być na zmianę z zimną) nie tylko poprawia system immunologiczny i krążenie, ale jest także bardzo relaksujące dla stop. Dla dorosłych poleca się moczenie stop w temperaturze około 41C, dla dzieci natomiast nie więcej niż 39 C.

Kontrola temperatury

U niemowląt rodzice są często nie pewni czy jest im za gorąco czy zimno. Zimne ręce nie są koniecznie znakiem, że niemowlę marznie. U niemowląt ręce jak i stopy nie są jeszcze tak ukrwione i często są zimne. Najlepiej sprawdzić dotykając karku i skóry na plecach pod ubrankiem. Dziecko nie powinno być ani spocone ani zimne.

Rękawiczki

Jeżeli dziecko podróżuje z wami często w miejskich środkach lokomocji i dotyka przycisków w metrze, autobusie czy windzie, to najlepszą ochroną są w tym przypadku rękawiczki.

Picie wody

Picie dużo wody jest bardzo ważne i to nie tylko latem. Zimą dochodzi często poprzez ogrzewanie do wysuszenia śluzówek w nosie, poprzez które dostają się szybciej bakterie i wirusy.

Płukanie nosa

Od jakiegoś czasu można kupić w Niemczech w aptece specjalne preparaty do płukania nosa i zatok. Osobiście spróbowałam i muszę przyznać, że na początku potrzeba trochę czasu, aby się przyzwyczaić do tego instrumentu. Woda ze specjalnym roztworem solnym (np. EMSA) wprowadzana jest pod ciśnieniem przez jedną dziurkę nosowa, po czym opływa zatoki i drugą dziurką od nosa wypływa. Nie jest to na początku może przyjemne, ale na prawdę jest to ogromna ulga i katar szybciej znika.

Szok witaminowy

Witaminy, witaminy i jeszcze raz witaminy. Najlepsze są w formie naturalnej z owoców i warzyw. Witamina C z owoców cytrusowych. Podczas karmienia piersią nie powinniśmy przyjmować witamin w tabletkach, chyba że z polecenia lekarza.

Jogurt

Moja znajoma lekarka mówiła; jeden jogurt dziennie! Niestety coraz bardziej negatywnie mówi się probiotycznych napojach i nie bez powodu. Najlepiej zainwestować pieniądze w tradycyjny zwykły jogurt!

Na dobranoc.

Brak snu ma wpływ na system immunologiczny, osłabia go. Kto z dnia robi noc, a z nocy dzień, ma osłabiony system ochronny. Dorośli powinni spać minimum 7 godzin dziennie, kobiety ciężarne 8 godzin, a dzieci, w zależności od wieku 9-12 godzin. Temperatura w sypialni powinna wynosić 16-18C, najlepiej jak pokój przed pójściem spać będzie wywietrzony.

Spacer na świeżym powietrzu

Na dworze jest ciemno i wilgotno. Nieszkodzi! Codzienny spacer na świeżym powietrzu ogromnie wspiera system immunologiczny. Nie zapomnijcie wietrzyć mieszkania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s