Jak wzbudzić w dziecku ambicje do osiągania sukcesu w szkole i w życiu?

 

Chęć osiągnięcia lepszych ocen w szkole czy sukcesu w życiu to dobra zaleta, jednak powinna ona być zrównoważona. Jak wzbudzić w dziecku to uczucie, a przy okazji nie stresować siebie ani dziecka? Z jednej strony cieszymy się ze ktoś chce osiągać sukcesy, a z drugiej, kto lubi karierowiczów? Z sondaży wynika, że bez pewnego stopnia ambicji człowiek się nie rozwija.

z3790012qzdanie-w-stylu-zwolnij-tempo-bo-sie-rozchorujes

kobieta.gazeta.pl

Co to jest właściwie być ambitnym? Jest to ochota do zmiany czegoś, zdolność rozwiazywania problemów, osiągania postawionych sobie celów, radość przy osiąganiu lepszych wyników, chęć dokonania czegoś, czego się do tej pory nigdy nie zrobiło. Już u niemowląt można zaobserwować pewne ambitne zachowania, próba złapania karuzeli nad łóżeczkiem czy ustawienia klocka na klocek.  Po osiągnięciu pewnego celu wydzielane są hormony radości, pewnego uniesienia, co oznacza sukces robi nas człowiekiem sukcesu.

Zadanie dla rodziców: wzbudzić w dziecku zdrową porcję ambicji

Nasze zadanie jako rodzice jest, wzbudzać w dzieciach poczucie sukcesu. Każdy sukces robi nas bogatszym o pozytywne doświadczenie, które buduje nasza osobowość, im więcej pozytywnych doświadczeń, tym więcej pozytywnych cech w naszym charakterze. Należy dać dzieciom możliwość ciągłego konfrontowania się z nowymi rzeczami, rozwiazywania nowych zadań, mówi niemiecki neurolog Gerald Huethner. Zaznacza on przy tym również, że należy zachować równowagę przy wzbudzaniu w dzieciach ambicji i tym, co dzieci na prawdę mogą dokonać. żyjemy w społeczeństwie ciągłej konkurencji i rywalizacji, jest to wystarczająco stresujące i powoduje bardzo cienką granice pomiędzy: wzbudzanie zdrowej ambicji a stresowaniem dzieci. Jak wzbudzić w dzieciach ambicje, ale nie robiąc z nich karierowiczów?

Dwie rzeczy należy odróżnić: czy dziecko stara się, aby dostało dobrą ocenę i pochwale od rodziców. Czy stara się po to, aby zdobywać wiedze i doświadczenie? To pierwsze funkcjonuje tylko na określony czas. Jeżeli natomiast dziecko interesuje się tematem a oceny to rzecz potrzebna. Jeżeli chcemy wzbudzić w dziecku ambicje, zainteresujmy je danym tematem, powiedzmy, do czego taki temat może mu się przydać. Pytajmy jakie tematy były na klasówce, a nie jaką ocenę dostanie z niej.

Za duże ambicje rodziców są częstym problemem 

Za duże ambicje rodziców są takim samym problemem jak brak ambicji u dzieci. Niezadowolenie jest podwójne: rodzice oczekują coś, czego nie ma, a dziecko nie ma ochoty na robienie czegoś, co rodzice oczekują i co ich nie interesuje. Często potwierdza się, że jeżeli rodzice są wykształceni, to dzieci automatycznie maja przynajmniej na początku trochę łatwiej, jest to pewien kapitał, który dużo w życiu ułatwia. Wyjątki od reguły są oczywiście także możliwe.

Wewnętrzne ambicje dziecka nie zawsze można i trzeba rozumieć, zbieranie obrazków z piłkarzami to także pewna forma ochoty osiągniecia czegoś, nie zabierajmy im tego.

Jeżeli musza się starać osiągnąć coś, co ich nie interesuje to tylko je demotywuje, dlatego ważne jest aby im wytłumaczyć, do czego one np. wiedzę w szkole potrzebują. Dzieci nie rozwijają się stopniowo, dlatego jeżeli dziecko przez pewien okres nie pokazuje postępów należy dać mu więcej czasu. Jedno dziecko uczy się chodzić w wieku 11 miesięcy inne w wieku 16 miesięcy. Porównywanie jest naturalna rzeczą, ale wymagania powinny być zawsze dopasowane indywidualnie. Za dużo i za wysokie wymagania mogą tylko dziecku zaszkodzić. Dzieci są z natury ciekawe wiedzy i gotowe na nowe wyzwania, jeżeli wymagamy za dużo, staja się pasywne, mówi psycholog Elisabeth Stern z Instytutu Max Plancka.

Dzieci poznają świat chętnie poprzez własne doświadczenia.  U małych dzieci mamy jeszcze wpływ na ich doświadczenia, u większych coraz mniejszy. Nie zawsze będziemy się z nimi zgadzać, ale czasami warto powiedzieć tak, możecie pomalować własny pokój jak chcecie..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s