Już w brzuchu matki dziecko potrafi słyszeć, niemowlę reaguje na różne odgłosy i często też w różny sposób na nie reaguje. Mama czy tata przemawia do nich w języku, którego one nie rozumieją, czyli oznacza to pewną melodię, która niemowlę słyszy. Im głosy rodziców słyszy częściej, tym melodia staje się im znajoma. Także śpiewanie dziecku wzbudza w nim różne emocje. Słuchanie różnej muzyki motywuje do działania, uspokaja albo usypia. Badania wykazały, że śpiewanie dziecku motywuje je do nauki mówienia, dziecko próbuje wspólnie śpiewać. U starszych dzieci wspólne śpiewanie, klaskanie i tańczenie rozwija poczucie rytmu, motorykę i pamięć słuchową.
Czy muzykalność jest wrodzona?
Wszystkie dzieci od urodzenia są muzykalnie uzdolnione, jedne więcej drugie mniej. Jak potoczy się dalszy rozwój zależny jest od otoczenia, w którym dziecko się rozwija. Muzyczne doświadczenie u małych dzieci powinny odbywać się w formie zabawy, aby dzieci nie były zmuszane i zniechęcały się do muzyki. Ważne jest, aby przy muzyce się poruszać, co daje poczucie przeżycia muzyki na „własnej skórze”. Skakanie, raczkowanie, śpiewanie i pokazywanie podczas muzyki lub w rytm muzyki to ważne elementy rozwoju. Nie każde dziecko będzie muzykiem, ale każdemu dziecku na pewno pomoże muzyka w rozwoju.
Jakie instrumenty
Po za wspólnym śpiewaniem możliwe jest żeby dziecko samo spróbowało tworzyć muzykę poprzez granie na różnych instrumentach. Mogą to być rzeczy domowego użytku. Można zrobić wiele instrumentów samemu lub wspólnie z dzieckiem. Jedna zasada obowiązuje dla wszystkich, im młodsze dziecko, tym prostszy powinien być instrument.
Obecnie w Niemczech prawie w każdym przedszkolu prowadzi się zajęcia z tzw. Musikalische Früherziehung (wczesne wychowanie muzyczne). Odbywają się takie zajęcia średnio raz w tygodniu i trwają około 30-70 minut. Jest to połączenie sportu z muzyką i ma to zabawowy charakter. Dzieci maja możliwość wypróbowania różnych instrumentów, wspólnego śpiewania i tańczenia.