Niemowlęta niezmiernie cieszą się jak mogą wspólnie siedzieć przy stole z rodzicami i rodzeństwem. Niesamowitym przeżyciem też jest dla nich, dotykanie jedzenia, bo poprzez dotyk, uczy się ono jaką konsystencję ma jedzenie i jak smakuje. Po za tym, zmysł dotyku i zmysł smaku rozwijają się podczas takiej orgii najbardziej 😉 Zamiast niemowlę upominać, aby nie nabrudziło, lepiej zajmijmy się kupnem odpowiedniego śliniaka i pilnujmy, aby obiadek został obiadkiem, a nie placem zabawy. Od pierwszego roku życia jedzenie rękoma powinno się zakończyć i należy dziecko uczyć jedzenia sztućcami.
Reguły panujące podczas jedzenia wprowadzamy jak najszybciej.
Co mam na myśli? Nas samych, dajmy najlepszy przykład naszym dzieciom jak się je i jakie reguły u nas panują, jedzmy przynajmniej jeden posiłek wspólnie całą rodzina. Podczas posiłku wyłączmy telewizor czy telefon komórkowy. Posiłek powinien przebiegać w spokojnej i miłej atmosferze.
Jakie maniery przy stole należy pokazać małym dzieciom?
Przed posiłkiem należy umyć ręce, po jedzeniu wytrzeć buzię i ręce. Jedzenie nie jest do zabawy. Nie robić takich rzeczy jak, mlaskać, bekać, wypluwać jedzenie czy mówić z pełną buzią i siedzieć w miarę prosto, nie kłaść się na stole. Podczas jedzenia nie czytać książki. Wszyscy czekają zanim odejdą od stołu aż reszta zje. Nie oblizuje się noża itd.
Czy jedzenie musi być całe zjedzone
Nie, w żadnym wypadku! Nie zmuszajmy dziecka do jedzenia. Tylko przez to uczy się rozpoznawać kiedy jest syte.
Pokażcie dzieciom, że nie mówi się z pełną buzia, nie telefonuje przy stole. Wiem, że to trudne, ale reguły i maniery powinny obowiązywać przy każdym posiłku, nawet wtedy kiedy się spieszymy. Chwalcie dzieci, jeżeli zjadły nie plamiąc wszystkiego. Pochwała ma zawsze większą moc niż kara.