Jak ważne są badania kontrolne u młodzieży?

W Niemczech młodzież ma dwa badania kontrolne, pierwsze nazywa się J1 i odbywa się miedzy 12 a 14 rokiem życia, drugie J2 w wieku 16 i 17 lat.

gd_meldung_selbstuntersuchung-jugendliche_fotolia_91502815_monkey-business-1024x682

gesund-durch.de

Pryszcze wnerwiają, ciało rośnie nieproporcjonalnie, humor nie dopisuje, to wszystko nazywa się dojrzewanie i jest jak najbardziej normalne. Ale jak wygląda ze zdrowiem psychicznym i fizycznym? Bóle pleców, problemy z jedzeniem, anoreksje oraz inne problemy mogą być zawczasu wykryte. Często młodzież ma fachowe pytania, które można postawić tylko lekarzowi. Dziewczynki są generalnie lepiej kontrolowane, ale co z chłopcami? Oni tak samo maja wiele pytań, często dowiadują się o niektórych rzeczach od kolegów. Może warto im zaproponować fachową pomoc? Miedzy innymi dlatego odbywają się takie badania. Na czym one polegają i jak przebiegają dowiecie się w poniższym artykule.

 

Co to jest młodzieżowe badanie kontrolne?

 

Dzieci w Niemczech maja cały proces badań U: U1, U2, U3  itd. każde badanie odbywa się w określonym wieku niemowlęcym, przedszkolnym i szkolnym do 11 roku życia, czyli do rozpoczęcia dojrzewania. W przeciwieństwie do młodzieżowych badan J, badania U są w większości Niemieckich Bundeslandach obowiązkowe. Przy badaniach U obecni są także rodzice, przy J nie J  Badanie J1 jest przeprowadzane przez lekarza dziecinnego lub ogólnego i opłacane przez Kasy Chorych. 

 

Jak przebiega pierwsze badanie J1

 

To pierwsze badanie młodzieżowe przeprowadzane jest na początku, w pełnym trakcie  dojrzewania, wtedy kiedy ich ciało zmienia się najbardziej. Niektóre rzeczy są często przez rodziców nie zauważone, a podczas fachowego, dokładnego badania zostaną one wykryte. Coraz częściej takie choroby jak cukrzyca, skolioza, alergie, dalekowzroczność, krótkowzroczność, badanie słuchu są wykryte w okresie dojrzewania! Także psychiczne problemy mogą być z lekarzem omówione, problemy, o których nie mówi się rodzicom. Często jest to pierwsza wizyta u lekarza bez rodziców. Podczas badania USG (Ultrasonograficzne) takie organy jak wątroba, tarczyca, serce nerki będą szczególnie kontrolowane, a także wzrost, waga, ciśnienie.

Na badanie należy przynieść książeczkę szczepień. Dziewczynkom proponuje się szczepienie przeciw Humane Papillom Viren (HPV). Przed badaniem młoda osoba poproszona jest o wypełnienie ankiety z pytaniami na temat spożywania alkoholu, papierosów, narkotyków, sportu, odżywiania itp. Także tematy seksu, zabezpieczenia, problemy w szkole, w domu czy samokontroli są poruszane. Mimo sceptycznego nastawienia, większość młodzieży uważa te badania za bardzo pozytywne. Wiele rzeczy zostanie wyjaśnionych i ze znaków zapytania robią się rzeczy jasne, zrozumiale i normalne. Lekarz często zwraca uwagę że obowiązuje go tajemnica lekarska i nie ma obaw że ktoś się dowie o tematach które zostają omówione, co daje odwagi do poruszenia tematów od dawna nie wyjaśnionych.

 

Drugie badanie młodzieżowe J2

 

To badanie odbywa się najczęściej pod koniec dojrzewania, pomiędzy 16- 17/18 rokiem życia. Jest to ostatni termin kompletnego badania przed rozpoczęciem życia jako dorosły człowiek. Także tutaj będzie zwrócona szczególna uwaga na psychiczny jak i fizyczny rozwój młodego człowieka. Tak samo jak przy badaniu J1 nie wydarza się tu nic strasznego, kontrolowana jest postawa, ruchliwość, wzrok, słuch, tarczyca. Ostatnio jednym z tematów coraz częściej poruszanych, ze względu na stale wzrastająca liczbę chorych, jest temat cukrzycy. Także temat alkoholu, narkotyków, papierosów, medykamentów, sytuacji w rodzinie, szkole i ogólnie życia zostanie poruszony, podobnie jak na badaniu J1. Ewentualne depresje, psychozy powinny być wykryte podczas tej rozmowy. Wybór szkoły, studiów, zawodu czy dalszej drogi życiowej należy także do tej ostatniej oficjalnej wizyty u lekarza dziecięcego. Nie wszystkie kasy chorych w Niemczech płacą za tę wizytę wiec należy się poinformować wcześniej.   

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s