Podwyższone ciśnienie u dzieci

Nic nie boli i nic się nie czuje, ale podwyższone ciśnienie prowadzi do wylewu, uszkadza nerki a nawet prowadzi do zawału serca, także u dzieci. Lekarze polecają regularne badania ciśnienia już u dzieci.

Pediatrics. Measuring blood pressure

Jak do tej pory podwyższone ciśnienie (Hypertonie) u dzieci to rzadkość, ale tendencja jest alarmująca, z roku na rok wzrasta liczba przypadków, gdzie dzieci maja za wysokie ciśnienie. Wysokiego ciśnienia nie widać, nic nie boli i najczęściej się nic nie czuje, dopiero jak jest ono bardzo wysokie mogą występować częste bole głowy, mówi dr. Susanna Wiegand z Adipositas- Ambulanz przy berlińskim Charite.

Ciśnienie krwi oznacza cieśnienie, pod jakim przepływa krew w żyłach po uderzeniu serca. Nadwaga, brak ruchu, złe odżywianie, u dorosłych także palenie papierosów, prowadza do zapychania się żył. Oznacza to, że krew nie może swobodnie przepływać przez żyły, czyli serce pompuje krew ze zwiększoną siłą.  Jeżeli nie zmieni się odżywiania, albo zacznie się brać lekarstwa, to może dojść do całkowitego zapchania się żył.

Kardiolodzy polecają już od trzeciego roku życia regularne badania ciśnienia krwi. Ważne jest dokładne mierzenie krwi, np. w ciągu 24 godzin, a szczególnie w nocy. W nocy powinno ciśnienie naturalnie opaść, jeżeli jednak tak nie jest, jest to już oznaka tendencji do podwyższonego ciśnienia. 

Czemu dzieci maja podwyższone ciśnienie?

Podwyższone ciśnienie ma różne powody. Często powodem są choroby nerek, albo wady serca, a także nadwaga u dzieci oraz predyspozycje rodzinne do zawałów serca czy wylewów.

Aktualnie tendencja do preferowanych przez dzieci energy drinks jest ciągle rosnąca i jednocześnie niepokojąca. Jedna puszka takiego napoju zawiera nie tylko ogromna ilość cukru, ale i przede wszystkim kofeinę.

Hypertonie można leczyć

Podwyższone ciśnienie krwi jest u dzieci jak i młodzieży możliwe do wyleczenia. Początki zapychania się żył są nieznaczne, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć specjalistę oraz zmić totalnie przyzwyczajenia i sposób życia. Trening wytrzymałościowy, zdrowe odżywianie (mniej cukru, tłuszczu i soli) oraz spadek na wadze. Przy zmniejszeniu nadwagi serce ma mniej pracy i nie musi już pompować tyle krwi.

Czasami trzeba brać lekarstwa, na obniżenie ciśnienia, jeżeli jednak poprzez sport, zmianę odżywiania ciśnienie opadnie, można odstawić często lekarstwa.

Jeżeli jednak już jako dziecko ma się problemy z podwyższonym ciśnieniem, krążeniem itd. pozostaje się, nawet po zakończonym sukcesem odchudzaniu czy zmianie trybu życia, podatnym na choroby serca i krążenia.

Prewencja w każdym wypadku jest bardzo ważna: zdrowe odżywianie, uprawianie sportu i unikanie nadwagi to podstawy.

 

Ciśnienie u dzieci:

 

·         Noworodki : 60 / 35, początek wysokiego ciśnienia : > 90 / 50 mm Hg

·         1. Rok zycia: 85 / 40, początek wysokiego ciśnienia: > 100 / 60 mm Hg

·         4 Latka: 95 / 50, początek wysokiego ciśnienia : > 110 / 70 mm Hg

·         8 LAt: 100 / 60, początek wysokiego ciśnienia: > 115 / 80 mm Hg

·         12 Lat: 105 / 62, początek wysokiego ciśnienia : > 125 / 80 mm Hg

·         > 16 Lat: 115 / 65, początek wysokiego ciśnienia: > 135 / 85 mm Hg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s