Jak duże będzie nasze dziecko?

Przeciągają się, pokazują rączką jakie są już duże, a my zaznaczamy na ścianie ile już urosły. Jak można dowiedzieć się o tym, jakie duże będą nasze dzieci. Dokładną odpowiedź na to pytanie może dać tylko lekarz poprzez badanie kości, rentgen lewej ręki, gdzie badana jest: wiek kości oraz wielkość ręki. Ale można tez w inny sposób mnej- więcej ustalić, jakie duże będzie dziecko oraz czy ma ono średni, niski czy duży wzrost do swojego wieku. 

tabelle-wzrost

Czasami dziadkowie nie widzą dziecka jeden miesiąc i nie mogą wyjść z podziwu jak ono szybko w ostatnim czasie urosło. U dzieci są trzy główne fazy wzrostu. Najszybciej rosną dzieci w pierwszych trzech latach życia. Ich ciało powiększa się podwójnie, ale nie tylko ciało, cały rozwój następuje w tym czasie najszybciej, nauka mówienia, siadania, raczkowania czy w końcu chodzenia. Z niemowlęcia robi się dziecko.

W drugiej największej fazie wzrostu ciało rośnie około 5 do 6 cm rocznie. Następnie w okresie dojrzewania, przy czym towarzyszy tu także rozwój całego ciała. Dziewczynki przestają rosnąć w około 17 roku życia, chłopcy około 19 roku życia.

W każdym z tych okresów ciało rośnie każdego dnia, raz więcej raz mniej. Dlatego mogą nastąpić bole w nogach, najczęściej w kolanach. Prawdopodobnie poprzez szybkie rośnięcie ścięgna rozciągają zbyt mocno. Nawet jak występują bóle podczas wzrostu, nie oznacza to od razu, że wasze dziecko będzie jakimś wielkoludem. Proces rozwoju jak i wzrostu jest bardzo indywidulany. Niektóre dzieci rosną powoli, ale równomiernie, inne natomiast mają dyspozycje do szybkich skoków wzrostu. Jak duże naprawdę będzie dziecko, często zależne jest od genów. Podczas wzrostu potrzeba organizmowi wapna i fosforu, które znajdują się miedzy innymi w mleku. Ważna jest także witamina D, aby organizm mógł przyjąć wapno. Które jest w takich produktach jak: ryby, żółtko, wątróbki, masło czy margaryna. No i oczywiście słonce jest najlepszym źródłem witaminy D.

Wyślijcie więc dziecko po prostu codziennie na świeże powietrze, nie tylko słońce, ale i ruch są konieczne do prawidłowego rozwoju.

Czasami niektóre dzieci są bardzo duże, a inne bardzo małe, dochodzi wtedy do zaburzeń wzrostu. Powodem mogą być zaburzenia hormonalne. Kiedy trzeba zareagować?

Nie chce rodziców tu wprowadzać w niepewność, dlatego przedstawiam statystykę jak duże są przeciętne dzieci:

Noworodki/wcześniaki: ca. 40 – 45 cm

1 – 2 Miesiące: ca. 50 – 56 cm

3 Miesiące: ca. 62 cm

4 – 5 Miesięcy: ca. 69 cm

6 – 8 Miesięcy: ca. 74 cm

9 – 11 Miesięcy: ca. 80 cm

12 – 18 Miesięcy: ca. 86 cm

do 2 latek: ca: 92 cm

do 3 latek: ca. 98 cm

do 4 latek: ca. 104 cm

4 – 5 latka: ca. 110 cm

5 lat: ca. 116 cm

Do 6 lat: ca. 122 cm

Do 7 lat: ca. 128 cm

Do 8 lat: ca. 134 cm

Do 9 lat: ca. 140 cm

Do 10 lat: ca. 146 cm

Do 11 lat: ca. 152 cm

Do 12 lat: ca. 158 cm

Wystarczy mierzyć dziecko raz w miesiącu i pamiętać, że każdy rośnie według indywidualnego tempa. Jeżeli rodzice są jednak zbyt niecierpliwi, można wyliczyć jak duża będzie ich pociecha. Naturalnie są to tylko szacunkowe prognozy.

Dla chłopców::

Wzrost dziecka =
(Wzrost mamy + wzrost taty + 13) : 2

Dla dziewczynek:

Wzrost dziecka =
(Wzrost mamy + wzrost taty – 13) : 2

Zaburzenia wzrostu nie można stwierdzić przy jednorazowym mierzeniu dziecka, jest to proces, podczas którego regularnie mierzy się wzrost dziecka. Bierze się także pod uwagę predyspozycje rodzinne, jak przebiegał ten proces u rodziców. Powód do zmartwień może być dopiero wtedy, kiedy obserwujemy przez dłuższy okres czasu tendencję do szybkiego wzrostu albo do jego braku.

Poprzez, na przykład badanie krwi, może być wykryty brak hormonu wzrostu i w zależności od diagnozy przeprowadzana jest terapia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s