Kooperacja MAMAWIE i Kuba Sosnowski. Chodź opowiem Ci bajeczkę – 6 sposobów na ciekawą opowieść, i to nie tylko na dobranoc!

Gościnnie dla czytelników MAMAWIE!

Zawsze się cieszę na nowe współprace, kooperacje  i projekty, ten kto mnie zna, już dawno to wie:-) Dlatego kolejna współpraca (ostatnia Kooperacja MAMAWIE i Edukacji Spolecznej PARASOL) tym razem z  Kubą Sosnowskim to informacje nie tylko jak opowiadać, ale jak wzbudzić zainteresowanie opowiadaniem. Miłego czytania!

happy family father and children reading a book  in  tent at home

Już od  pierwszych miesięcy życia dziecka, gdy nachylamy się nad łóżeczkiem lub wózkiem i wdajemy się z nim w dyskusję, jest ono pełnoprawnym uczestnikiem dialogu.  O tym, że należy dużo konwersować wiedzą wszyscy. Bowiem rozmowa ratuje dziecko przez wieloma zaburzeniami oraz spełnia rolę edukacyjną.

Jedną z nietypowych, bo najczęściej tylko jednostronnych, rozmów jest opowiadanie bajek. Jednak jest ona bardzo istotna dla rozwoju malucha. Wówczas dziecko w roli słuchacza doświadcza chwil rozrywki, a także uczy się – zachowań, wartości, zasad współżycia w rodzinie oraz społeczeństwie itd.

Tu pojawia się pytanie: co zrobić, by opowiadane dziecku bajki charakteryzowały się jak najwyższą jakością? Odpowiedź znajduje się poniżej. Oto 6 sposobów na stworzenie opowieści, które zainteresują młodego odbiorcę, a także spełnią rolę informacyjno-wychowawczą.

1. Zacznij opowiadać

Wielu rodziców i dziadków boryka się z problemem gawędziarstwa. Gdy nadchodzi czas opowieści „zwalają robotę” na współmałżonka lub innego członka rodziny. A wszystko przez strach przed mówieniem. Nie ma czego się obawiać, bowiem dziecko, choć jest wybrednym odbiorcą, z miłą chęcią wysłucha opowieści płynącej z ust wciąż zapracowanego taty lub ukochanego dziadka. A w razie czego może pomóc dostarczając temat lub podpowiadając dalszy przebieg akcji (patrz Wspólne opowiadanie).

2. Schemat opowieści

Opowiadający nieznajdujący w sobie odrobiny gawędziarskiego talentu najczęściej wykorzystują schemat: problem (P) – rozwiązanie(R). Oczywiście, najprostsze formy są najlepsze. Jednak wspomniany schemat warto byłoby rozbudować o kilka elementów, na przykład: podział przedstawienia problemu (Miś przez nieuwagę wpadł do dziury (P1)- W dziurze było ciemno, a bohater bał się ciemności (P2)- Przyjaciele próbowali wyciągnąć misia, ale ten był za ciężki (P3) – Ratunek przyszedł ze strony rodziny kretów, która wykopała tunel w odpowiednim misiowym rozmiarze(R)), uczynienie wątków pobocznych opowieści nowymi opowieściami (dzięki temu gawęda na dobranoc może być snuta przez kilka dni), czy też rozwinięcie samego schematu na wzór stosowanych w ludowych bajkach (bohater, aby rozwiązać problem, musi udać się w drogę, na której spotyka swego mentora, który pomaga mu w przygotowaniu do walki i w ostatecznym rozwiązaniu niedogodności).

3. Wspólne opowiadanie

Sprawdzonym pomysłem jest zapytanie dziecka o czym chciałoby usłyszeć dziś opowieść. Dzięki temu poznamy bohaterów oraz wstępny zarys historii. Reszta zależy od nas–opowiadających. W przypadku, gdy nie jest to  bajka przed snem, możemy co jakiś czas prosić małego słuchacza o dopowiedzenie dalszej treści, co pobudzi w dziecku rozwój kreatywnego myślenia.

4. Edukacja przede wszystkim

Propozycja na pewno spodoba się rodzicom lub dziadkom, którzy chcą by ich pociechy błyskawicznie się rozwijały. Na początku należy przygotować się, wykonując notatki, spisując kolejność omawianych tematów i ogólny plan bajki – czyli wykonać czynności jak przed profesjonalnym wystąpieniem. Dopiero gdy to zrobimy możemy przystąpić do prezentacji. Atrakcyjność takiej opowieści leży w dobraniu miejsca akcji i bohaterów, które interesują młodego słuchacza. Wskazanym jest, po opowiedzeniu historii, porozmawiać z dzieckiem na wybrany temat.

5. A za czasów twojego pradziadka

To nie prawda, że dzieci interesują się tylko wszystkim co pochodzi z czasów „ery Internetu”. Z chęcią wysłuchają też gawędy o dzieciństwie swoich opiekunów. Problemem jest tylko to, że ci ostatni nie za bardzo chcą się otworzyć. A warto, bowiem opowieści o przeszłości rodziców, dziadków i pradziadków to świetny materiał przybliżający minione czasy, zapomniane tradycje, a także pielęgnujący rodzinną historię.

6. Sposób na najnudniejsze opowieści

Osoby, które wciąż będą negatywnie oceniały poziom swoich opowieści, zachęcam do sięgnięcia po niniejsze rozwiązanie. Treść uznana za nudną, spodoba się dziecku, gdy opowiadający wprowadzi do jej przedstawienia dwa elementy. Pierwszym jest sposób wypowiedzi. Zmienianie tonu w zależności od wypowiadających się bohaterów, przyśpieszanie i zwalnianie tonu narracji, pozwoli osiągnąć piorunujące efekty. Drugim są mimika i dotyk. Na ostatni z wymienionych w wystąpieniach publicznych prawie nie ma miejsca, ale w relacji z najbliższymi działa cuda. Stąd opowiadając nie bójmy się dotknąć ramienia dziecka gdy bohater bajki staje w obliczu niebezpieczeństwa, chwycić dłoń gdy nastąpi atak złego wilka, czy też wykonywać określone gesty postaci. Należy też zadbać o mimikę twarzy, dostosowaną do śmiesznych oraz smutnych momentów w przedstawianej historii.

Na koniec, jeszcze jedna porada. Od kilku lat tyle się mówi o „historii mówionej” – spisywaniu wspomnień, ich rejestracji audio oraz wideo. To świadectwo o nas samych. Stąd, warto każdą z naszych opowieści nagrywać lub spisywać. Dzięki temu zyskamy sympatyczną pamiątkę, która po latach wzbudzi niejeden uśmiech na twarzy opowiadającego oraz ówczesnego słuchacza. Za kilkadziesiąt lat będzie też świetnym materiałem archiwalnym i źródłem inspiracji dla dzisiejszego młodego odbiorcy, który usiądzie z własnym dzieckiem lub wnukiem i zacznie opowiadać swoją bajkę.

Kuba Sosnowski

www.kubasosnowski.pl

www.napisztekst.pl

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s