Jak ważni są mężczyźni jako wychowawcy w przedszkolach i szkołach

Wreszcie! W niemieckich szkołach i przedszkolach mężczyźni-wychowawcy nie są już widziani jak egzoci! Pracują profesjonalnie i tak samo jak żeńskie koleżanki są bardzo dobrze przyjęci i akceptowani u dzieci! Osobiście miałam świetne doświadczenie z nauczycielami syna w przedszkolu jak i szkole.

Lernsituation in der Grundschule

W dzisiejszych czasach w Niemczech ojcowie mają takie samo prawo do urlopu wychowawczego jak i kobiety, korzystają z niego chętnie i często. Normalne jest, że ojcowie odbierają dzieci ze szkół i przedszkoli. Nie dziwi już nikogo, że dużo młodych mężczyzn wybiera zawód wychowawcy. Niektórzy mężczyźni uśmiechają się może czytając takie rzeczy, ale proszę sobie wyobrazić jakie znaczenie ma dla dzieci, jeżeli mężczyzna opowiada o wyprawach do lasu i co tam można robić. Inny autorytet, inne podejście do sprawy. Mężczyźni są bardziej odporni na konflikty, mam przynajmniej takie wrażenie 😉 Granie na boisku szkolnym z chłopakami w piłkę nożną jest zawsze inaczej widziane niż z nauczycielką. 

Każdy ma swój styl nauczania

  Jeżeli nauczyciel podczas malowania słyszy, ale Pani Ania umie lepiej malować co wtedy? Wtedy odpowiadają, że mężczyźni mają własny styl malowania. W Hamburgu miedzy 2011 a 2013 wprowadzono 16 pilotujących projektów, aby zachęcić mężczyzn do pracy w przedszkolach. Dla dzieci jest ogromnie ważne zbudowanie tego samego stosunek do mężczyzn jak i kobiet, szczególnie dla tych dzieci, które wychowują się w niepełnych rodzinach. Ważne, aby do kobiet jak i mężczyzn dzieci utworzyły równy zdrowy stosunek. Unia Europejska już od 1996 poleca podwyższenie udziału mężczyzn w przedszkolach do 20%. Takie bundeslandy jak Hamburg, Berlin czy Bremen są na czołówce, jeżeli chodzi o zatrudnienie mężczyzn jako pedagogów. Monachium jest na 4 miejscu ze średnią 3,3% udziału mężczyzn

Co robią mężczyźni pedagodzy inaczej?

Badania przeprowadzone w Dreźnie „Tandem-Studie” w 2014 roku pokazują, że mężczyźni są tak samo wykształceni jak kobiety, podchodzą do wychowania z podobnym wyczuciem i profesjonalnością. Gdzie jest więc różnica? Mężczyźni  skupiają się i poruszają inne tematy, w zależności od zainteresowań dzieci. Mężczyźni są bardziej „elastyczni”, dzień jest z nimi bardziej interesujący, sięgają oni do innych materiałów i maja inne pomysły niż kobiety. 

Urlika Ludwig kierownik ewangelickiego przedszkola we Frankfurcie mówi, ze już od 14 lat prowadzi przedszkole z urozmaiconą kadrą. Wychowawcy to kobiety jak i mężczyźni i do tego muszą być oni w różnym wieku. To dzieci decydują z kim chcą przeprowadzić niektóre projekty, albo kto poprowadzi zajęcia. Czyli eksperymentują z tą osobą, do której mają największe zaufanie i uznanie w jego sposobie nauczania. Dotyczy to także pójścia m.in. na toaletę. 

Jeszcze jedna sprawa, jeżeli tata odbiera dziecko i przeprowadzi rozmowę z męskim wychowawca, to wiadomo, męska rozmowa jest zawsze inna 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s