Do wykrycia zespołu downa wystarczy już tylko nieinwazyjne badanie krwi matki !

Badanie wód płodowych jest już nie potrzebne! Badanie krwi wystarczy, aby dowiedzieć się czy dziecko ma syndrom downa. 

Wiele rodziców stawia sobie pytanie, czy moje dziecko ma syndrom downa? Do tej pory przeprowadzano w Niemczech badania poprzez badanie wody płodowej, pobranie jej związane jest jak wiadomo z pewnym ryzykiem. Obecnie badania krwi potwierdzają prawie w 100% czy dziecko ma syndrom downa. Jak funkcjonuje test i jakie ma zalety i wady dowiecie się w poniższym artykule.

 

 Lekarz ginekolog przeprowadza badania prenatalne

Dyskusje prowadzi się w Niemczech na ten temat już od lat, czy kasy chorych powinny przejąć koszty za badania krwi na syndrom dowa, oraz czy badanie krwi wystarczy i potwierdza w 100% syndrom downa u dzieci.

Nowe badania krwi mogą w 99% stwierdzić czy dziecko jest nosicielem zespołu downa. Do tego potrzebne jest pobranie niewielkiej ilości krwi u matki i jest bezpieczne dla dziecka! Podczas pobrania wód płodowych może dojść do poronienia albo do skaleczenia płodu. Podczas nowoczesnego badana Trisome-21 Test wszystko się zmieniło, bez ryzyka dla płodu można przeprowadzić badanie.

Kto oferuje w Niemczech najlepsze testy?

Harmony test oraz Panorama-Test. Te dwa testy są oferowane przez amerykańskie firmy kooperujące z niemieckimi laboratoriami. Tylko firma LifeCodexx (Pranea Test) ma swoja siedzibę w Niemczech i przeprowadza na miejscu wszystkie testy, poprzedzone surową kontrolą jakości.

Firmy oferujące testy na zespół downa w tabeli:

Anbieter in Deutschland 

Jak funkcjonuje test – badanie krwi na zespół downa?

W krwi matki znajdują się także fragmenty kodu dna płodu. Do tej pory było to za kosztowne i czasochłonne poszczególne fragmenty rozdzielić we krwi i je dokładnie badać, jednak najnowsza procedura jest dużo prostsza, dokładniejsza i szybsza. Umożliwia już dokładne badanie przy pobraniu niewielkiej ilości krwi matki. Badanie przeprowadzone jest na Trisome 21, Trisome 18 a także Trisome 13 a na wyniki oczekuje się nie dłużej niż 2 tygodnie.

Ile kosztuje takie badanie?

Niestety nie wszystkie kasy chorych płacą to badanie i osoby chcące przeprowadzić np. Praena Test 21 muszą się liczyć z kosztem 1200€. Można jednak przeprowadzić testy z innych firm na Trisomien 21, 18 oraz 13 i inkl. płeć dziecka już za 660€.

Za to samo badanie testem Harmonytest oraz PanoramaTest trzeba zaplacici 449€. Dodatkowo trzeba się liczyć z ewentualnymi kosztami za porady czy dodatkowe badania.

Badanie na zespół downa tak od ręki?

Czy może zdrowa 20 sto letnia kobieta pójść do lekarza i poprosić o badanie płodu na zespół downa?

NIE! Takie proste w Niemczech to nie jest. Badanie krwi na zespół downa przeprowadzanie jest pomiędzy 9 -11 tygodniem ciąży i przede wszystkim u kobiet, u których takie genetyczne ryzyko jest podwyższone tzn, występowało już w rodzinie itd. Konieczne przeprowadzenie jest również porady humanitarnej przez lekarza specjalistę!

Do grupy kobiet podwyższonego ryzyka należą kobiety po 35 roku życia. Lekarze polecają również dodatkowe badania w ramach prenatalnej diagnostyki, takie jak USG Screening na koniec 3-go miesiąca, pomiędzy 11 a 14 tygodniem. Należy w każdym razie z lekarzem prowadzącym ciążę omówić różne możliwości badan prenatalnych.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s