Choroba lokomocyjna, jak pomoc dziecku przetrwać podróż?

„Mama, mi jest niedobrze!”, ledwo co zaczyna się wakacyjna podróż a już po paru kilometrach słyszymy pierwsze oznaki choroby lokomocyjnej. Balast dla całej rodziny, zamiast radości zaczynają się tortury: wymioty, bole brzucha itd.

Huśtawki, karuzele, lupingi, nie ma problemu, ale tylko wsiada taki maluch do samochodu, albo płynie statkiem zaczyna im być niedobrze. Powód do zmartwień dla rodziców i złe samopoczucie dzieci. Dla tych, których to dotyczy mamy parę trików i porad.

Happy young family driving in their car looking to camera

Mdłości podczas podróży – to powinniście koniecznie wiedzieć!

Najczęściej objawy choroby lokomocyjnej zaczynają występować około 2-giego roku życia, jak zmysł równowagi jest już prawie całkowicie wykształcony. Baby są z natury „zaszczepione” przeciw chorobom lokomocyjnym. Chociaż nazywa się to choroba nie jest chorobą, lecz reakcją na to, co odbiera mózg i z czym jest przeciążony (KINETOSE). Oczy informują mózg, że organizm jest w ruchu, a w przeciwieństwie błędnik informuje, że organizm się nie porusza. Te przeciwstawne informacje mogą wywołać mdłości. Poza tym mogą występować wymioty, problemy z krążeniem, senność, zimne poty.

Jako pocieszenie: od 12-stego roku życia poprawia się samopoczucie podczas podróży, tak, że czasami po okresie dojrzewania problemy z choroba lokomocyjną prawie znikają.

Rady jak zmniejszyć objawy choroby lokomocyjnej.

W czasie korku dzieci cierpią najbardziej, ciągłe zatrzymywanie się i ruszanie powoduje nasilenie się złego samopoczucia. Może można ominąć korek i wybrać inna drogę?

 • Należy przed wyjazdem spożyć lekkostrawny posiłek
 • Nie czytać książek ani nie grać w komórce
 • Muzyka lub książki do słuchania odwracają uwagę
 • Dla kierowcy: należy starać się jechać stałym tempem i omijać drogi z zakrętami
 • Sen jest najlepszą profilaktyką, zmysł równowagi jest wtedy wyłączony
 • Robić regularne przerwy, wywietrzyć samochód, poruszać się
 • Nie przegrzewać samochodu podczas jazdy
 • Okna zasłonić przed słońcem
 • Nie palić papierosów w samochodzie
 • Ssać miętowe cukierki    
 • Podać słone paluszki lub krakersy do podjadania
 • Przygotować plastikową torebkę!

 

Może jest możliwość podróżowania nocą, albo innym środkiem lokomocji?

Jeżeli Wasze dziecko ciągle ziewa, zaczyna się pocić lub skarżyć się na bóle głowy, może być to znakiem początków choroby lokomocyjnej. Poradźcie dziecku, aby patrzyło przed przednią szybę w samochodzie. Zainteresujecie je, co znajduje się na drodze, poszukajcie żółtych samochodów itd.

Jeżeli Wasze dziecko jest już wystarczająco duże pozwólcie mu siedzieć obok kierowcy. W autobusie, metrze lub pociągu dopilnujcie, aby dziecko siedziało w kierunku jazdy. Na statku obowiązuje zasada im wyżej tym lepiej, czyli na decku statku i najlepiej na środku.

Przygotujcie specjalne lekarstwa przeciw chorobom lokomocyjnym

Dla dzieci, które szczególnie cierpią na mdłości podczas podróży wskazane jest użycie czopków lub tabletek. Należy je podać najlepiej około 30 min przed rozpoczęciem podróży, należy koniecznie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania i użyć według wskazań producenta!

Większość środków dostępnych w Niemieckich aptekach zawiera: Diphenhydramin i Dimenhydriant. Jednak według niemieckiego Stiftung Warentest (przeprowadzający testy na produktach) lekarstwa zawierające Diphenhydramin mają lepsze efekty w działaniu.

Ważne, aby pamiętać, że obydwa te środki powodują senność, co jest naturalnie dużą zaletą, jak dzieci śpią nie czują mdłości.

Domowy środek przeciw mdłościom podczas podróży

INGWER! I na prawdę pomaga. Można go żuć surowy, ale dostępny jest także w tabletkach lub proszku. Można go wziąć już dzień przed podróżą.

Niektórzy mówią; czym się strułeś, tym się lecz i w tym wypadku mówi się, im więcej się podróżuje tym bardziej organizm przyzwyczaja się do podróży i mdłości występują rzadziej. Ale każdy sam musi to najlepiej ocenić.

Mimo tych okoliczności czasami warto się trochę poświęcić dla niezapomnianego urlopu? Szerokiej drogi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s