Raport rodzinny 2017- coraz więcej dzieci w Niemczech żyje na granicy biedy!

Familenreport 2017- ujawnia cała prawdę – jest coraz większa różnica między biednymi a bogatymi dziećmi w Niemczech. Około 2.8 miliona dzieci żyje na granicy ubóstwa!

Kosten fr Scheidung, Alimente, Paar auf Euroscheinen

15 września 2017 Niemiecka Minister do spraw rodzinnych Katharina Barley z Partii SPD przedstawiła w Berlinie raport o sytuacji dzieciw Niemczech. Gazeta Süddeutsche Zeitung opublikowała właśnie wyniki badań, które pokazują miedzy innymi, że szanse dzieci w Niemczech są niesprawiedliwie i nierówno podzielone.

Ryzyko, że coraz więcej dzieci będzie żyło w ubóstwie znacznie wzrosło

Ostatni raport opublikowany w 2014 i aktualny pokazują, że w polityce rodzinnej wiele się zmieniło, ale i zmianami jakich dokonano w ostatnich 3 latach, nie objęto wszystkich dzieci których sytuacja jest ciężka. Ryzyko ubóstwa nie tylko się nie zmniejszyło, ale i znacznie wzrosło!! Szczególnie zagrożone ubóstwem są dzieci rodziców samotnie wychowujących. Ryzyko u samotnego rodzica z jednym dzieckiem sięga prawie 46%, u   rodzica z wiekszą ilością dzieci prawdopodobieństwo sięga już ponad połowę i wynosi 54%. Czyli co druga osoba samotnie wychowująca dziecko czy dzieci, żyje w Niemczech na skraju ubóstwa. W związkach partnerskich natomiast ryzyko leży tylko najwyżej 10%, wzrasta jednak przy rodzinach wielodzietnych.

Według badań w 2015, ryzyko że dzieci poniżej 18 roku życia będą wychowywały się w skromnych warunkach wynosiło 19,7%, czyli około 1,5% więcej niż w 2010. Jednym z powodów jest oczywiście fakt, że coraz więcej dzieci pochodzi z rodzin emigrantów z Syrii i północnej Afryki. W Niemczech nie ma długiej tradycji całodziennych szkół i do dziś nie wszystkie szkoły oferują opiekę poza lekcyjną.

Coraz więcej par żyje bez zwiazku małżeńskiego, ale i mniej rozwodów

Dalsze wyniki badań pokazują również, jak zmienił się obraz rodziny w ostatnim czasie. Z roku na rok jest coraz więcej par bez zalegalizowanego związku, w ciagu ostatnich 20 lat liczba gospodarstw domowych bez ślubu podwoiła się. Liczba dzieci żyjąca tylko z jednym z rodziców wzrosła znacząco: z 1,9 mln w 1996 roku na 2,3 mln w 2016 roku. W 9 na 10 przypadków samotnie wychowującym rodzicem jest mama.

Dobrą wiadomością jest, że w Niemczech przychodzi na świat więcej dzieci i jeżeli rodzice są w małżeństwie to rzadziej się też rozwodzą.

Ojcowie pod lupą

Report pokazuje rownież, że rola ojców się ogromnie zmieniła. Coraz więcej ojców chce aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym. 46% wszystkich młodych ojców, dwa razy tyle jak w 2015 roku, twierdzi, że zredukowaliby o 20% swoje godziny pracy, aby być więcej czasu z rodziną.

Rola ojca jest rownież ogromna jeżeli chodzi o ryzyko ubóstwa, szczególnie wtedy, jeżeli jest on jedyną osobą która zarabia na rodzinę. Także tutaj zauważono ogromną zmianę w ostatnich latach, podział czasu pracy u młodej generacji wzrósł ogromnie: prawie 85% pytanych w wieku miedzy 20 a 39 rokiem życie twierdziło już w 2013 roku, że mamy malych dzieci powinny wracać jak najszybciej do pracy.

Na podstawie obecnego raportu minister d/s rodzinnych Barley proponuje, aby aktualnie polepszyć całodzienną opiekę w przedszkolach, szkołach, szczególnie podstawowach. Powinna być ona bezpłatna i dostępna dla wszystkich potrzebujacych jej rodziców. Każde euro zainwestowane w dobre przedszkola, całodzienne szkoły czy świetlice opłaci się wielokrotnie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s